TULOKSET: Kuortane, eliittikisat 22.7.2012

M 200 m
B-erä  -1,6
  1. Olli Rantanen                           TampPy              21,72
  2. Santeri Tukia                           VilppVei            22,42
  3. Johan Engberg                           LahdA               22,69
     Eero Haapala                            IkaalU                DNS
A-erä  -2,6
  1. Rasheed Dwyer                           JAM                 20,81
  2. Ramil Guliyev                           TUR                 20,85
  3. Nicholas Watson                         JAM                 21,26
  4. Johan Wissman                           SWE                 21,30
  5. Jonathan Åstrand                        IFKraft             21,35

M 800 m
B-erä                
  1. Jussi Raittinen                         KurikRy           1.55,46 
  2. Aki Haiko                               RekRai            1.55,95 
  3. Frank Lindqvist                         IFLänken          1.57,19 
  4. Christoffer Wärn                        IKFalken          1.57,27 
  5. Janne Mäntylä                           KurikRy           1.58,11 
  6. Antti Raittinen                         KurikRy           2.02,21 
     Mikko Raittinen                         KurikRy               DNS 
A-erä                
  1. Mikko Lahtio                            HKV               1.50,72 
  2. Matt Fox                                AUS               1.50,81 
  3. Vjatsheslav Sokolov                     RUS               1.51,22 
  4. Hillary Bon                             KEN               1.52,13 
  5. Panu Jantunen                           ParikkU           1.52,15 
  6. Robert Nummela                          IFSibboV          1.52,54 
  7. Rami Oravakangas                        PyhäjPo           1.52,97 
  8. Ilari Piipponen                         KarhKa            1.53,06 
  9. Jari Räsänen                            PolvijU           1.55,36 
 10. Joonas Rinne                            SaarijPu          1.56,25 

M 3000 m
  1. Josephat Menjo                          KEN               7.58,63 
  2. Tiidrek Nurme                           EST               8.07,40 
  3. Niclas Sandells                         IKFalken          8.10,67 
  4. Andrei Safronov                         RUS               8.12,26 
  5. Mikael Bergdahl                         IKFalken          8.12,29 
  6. Joonas Harjamäki                        SeinäjSU          8.23,20 
  7. Tuomas Jokinen                          TurWei            8.26,12 
  8. Mark Tolstihin                          RUS               8.31,82 
  9. Oskari Pennanen                         JuuanJä           8.42,81 
 10. Petteri Kuorikoski                      KuortKu           8.45,17 
 11. Antti Taini                             SeinäjSU          8.48,15 
 12. Kalle Ruohola                           VirtU             8.54,32 
 13. Olli Pulkkanen                          KuopRei           9.05,89 
 14. Pekka Klemola                          KuortKu           9.08,54 
     Miika Takala                            JyväskKU              DNF 
     Henri Manninen                          JyväskKU              DNF 
     Henri Vanha                             OulNMKY               DNF 
     Willy Rotich                            TuUL                  DNF 
     Rami Tuokko                             TuUL                  DNF 

M 110 m aj  -1,8
  1. Joona-Ville Heinä                       HIFK                14,28
  2. Ajdar Giljazov                          RUS                 14,29
  3. Antti Korkealaakso                      SeinäjSU            14,51
  4. Otto Kilpi                              NokU                14,63
  5. Juha Sonck                              TuUL                14,79
  6. Ville Rajala                            AlajA               15,08
  7. Otto Seppälä                            LammKo              15,31
  8. Otto Raja-aho                           ÄhtU                15,43

M Seiväs
  1. Jere Bergius                            TampPy                560 
         500 513 523 533 543 552 560 573
           -   -  XO   - XXO   -  XO XXX
  2. Olli Rannikko                           NokU                  533 
         500 513 523 533 543
           O   -   O   O XXX
  2. Eemeli Salomäki                         SomE                  533 
         500 513 523 533 543 552
           -   O   -   O   - XXX
  4. Darren Niedermayer                      USA                   523 
         500 513 523 533 543
           -   - XXO  X-  XX
  5. Jussi Vähätiitto                        OulPy                 513 
         500 513 523
          XO XXO XXX
  6. Mikael Westö                            IFFemman              500 
         500 513 523
           O   - XXX
  6. Jarno Kivioja                           HKV                   500 
         500 513 523
           O   - XXX
  6. Vesa Rantanen                           VirtU                 500 
         500 513 523
           O   - XXX
  6. Samuli Järvelä                          SoinSi                500 
         500 513 523
           O   - XXX
     Mikko Latvala                           HaapajKi              DNS 

M Pituus
  1. Michel Torneus                          SWE                  8,22 +2,0            
          8,14  8,06     -  7,63     -  8,22
          +3,2  +2,2  +1,3  +1,8        +2,0
  2. Eero Haapala                            IkaalU               7,89 +2,2   7,86 +0,9
          7,84  7,86  7,62  7,68  7,65  7,89
          +2,3  +0,9  +2,0  +2,1  +2,0  +2,2
  3. Otto Kilpi                              NokU                 7,52 +0,7            
             X  7,44     X     -  7,52     X
          +1,5  +3,0  +0,9        +0,7  +2,5
  4. Eetu Viitala                            KuortKu              7,51 +1,9            
             X  7,27  7,51     X  7,30  7,24
          +1,8  +1,8  +1,9  +1,9  +1,7  +2,1
  5. Morten Jensen                           DEN                  7,41 +3,2
             X  7,41     X     -     X     X
          +0,6  +3,2  +1,1        +2,6  +1.2

M Kolmiloikka
  1. Juri Kovaljev                           RUS                 16,51 +1,3            
         15,91 16,45 16,35 16,51 16,02     X
          +1,1  +2,6  +0,8  +1,3  +0,7  +2,2
  2. Aleksi Tammentie                        TampU               16,44 +1,0            
         15,98 16,44 16,15     X 16,06 16,19
          +2,2  +1,0  +1,3  +1,1  +0,8  +2,9
  3. Ville Mylläri                           HeinävYU            15,30 +0,9            
         14,95     X     X 15,30     X     X
           0,0  +1,3  +1,6  +0,9        +2,6
  4. Daniel Sjölind                          IFÅsarna            15,10 +0,3            
         15,05 15,10     X     X 14,87 14,89
          +0,9  +0,3  +1,8  +0,7  +1,5  +1,3
  5. Emil Storlund                           IFVom               13,95 +2,7
             X     X     X     X 13,95     X
          +1,5  +1,4  +2,0  +1,7  +2,7  +2.7

M Moukari
  1. David Söderberg                         1979 IFVom               75,21 
              X  75,21  73,28      X  73,27  73,17
  2. Olli-Pekka Karjalainen                  1980 TöysVe              75,16 
          71,35  72,61  75,16  74,81  73,58      X
  3. Mattias Jons                                 SWE                 75,00 
          72,55  74,81  74,99  73,41  75,00      X
  4. Lucas Melich                                 CZE                 73,83 
              X      X  68,59  73,83      X  69,79
  5. Tuomas Seppänen                         1986 PorinPy             70,83 
              X  70,83      X  70,59  68,31      X
  6. Juha Kauppinen                          1986 KangKi              68,53 
          66,75  68,53  66,81             X      X

M Keihäs
  1. Tero Pitkämäki                          SeinäjSU            84,90 
              X  82,50      X      X  79,92  84,90
  2. Lassi Etelätalo                         JoensKa             84,06 
          73,15  77,92      X  76,40      X  84,06
  3. Ari Mannio                              LehtimJy            82,18 
          80,63  82,18      X      X      X  79,22
  4. Antti Ruuskanen                         PielavSa            81,63 
              X  75,10  78,52      X  77,27  81,63
  5. Julius Yego                             KEN                 81,12 
          81,12      -      X  76,23      -  79,11
  6. Harri Haatainen                         LapVi               78,80 
              X  78,80      X      X      X      X
  7. Mika Aalto                              RuovRy              76,98 
              X  74,13  76,98      X      X      X
  8. Thomas Smet                             BEL                 74,25 
          74,25      X  72,51      X      X  65,03
  9. Sampo Lehtola                           LapinlVe            72,71 
          72,71      X  70,57
 10. Bartosz Osewski                         POL                 71,25 
              X      X  71,25
     Jarkko Koski-Vähälä                     YlivKu                 NM 
              X      X      X

M17 100 m  -3,2
  1. Teemu Veteläsuo                         LappVei             11,53
  2. Elmo Savola                             LappVei             11,63
  3. Artur Hämäläinen                        KuortKu             11,86
  4. Aleksi Lehto                            SeinäjSU            12,06
  5. Matias Hannuksela                       IlmajKi             12,20
  6. Nahashon Njehia                         IlmajKi             12,35
  7. Aleksi Haapala                          IlmajKi             12,74

M17 300 m aj
  1. Jani Sjögren                            IitPy               39,79
  2. Simon Holmberg                          VasaIS              41,58
  3. Urho Kujanpää                           TampPy              43,93
  4. Aleksi Heimonen                         TampU               44,69
     Jere Posti                              OulPy                 DNS

N 100 m
B-erä  -2,2
  1. Ella Räsänen                            TampPy              12,17
  2. Jonna Berghem                           HangöIK             12,24
  3. Jasmin Showlah                          HIFK                12,26
  4. Minna Laukka                            JyväskKU            12,32
  5. Anna Hämäläinen                         KuortKu             12,34
  6. Sari Eero                               PellPo              12,65
A-erä  -0,9
  1. Carrie Russel                           JAM                 11,57
  2. Hanna-Maari Latvala                     JyväskKU            11,76
  3. Nooralotta Neziri                       TuUL                11,92
  4. Noora Hämäläinen                        JoensKa             12,07
  5. Irina Vasiljeva                         RUS                 12,07
  6. Kristina Zumer                          SLO                 12,08

N 400 m
B-erä                
  1. Emelie Krook                            IFKraft             57,78
  2. Sonja Kenkkilä                          IlmajKi             58,49
  3. Anniina Kortetmaa                       KannU               59,39
A-erä                
  1. Anna Oreshkina                          RUS                 53,98
  2. Jenniina Halkoaho                       SuodennU            56,17
  3. Eliisa Räsänen                          TampPy              56,58
  4. Jonna Julin                             IFNykn              57,42
  5. Jeanine Nygård                          IFDrott             58,14

N 800 m
  1. Anastasia Tkatshuk                      UKR               2.05,61 
  2. Olha Ljahovaja                          UKR               2.06,56 
  3. Tatiana Suprun                          BLR               2.06,69 
  4. Suvi Selvenius                          HKV               2.08,09 
  5. Jenni Kivioja                           IisVi             2.10,38 
  6. Katja Erävistö                          HKV               2.10,80 
  7. Caroline Wärn                           IKFalken          2.14,88 
  8. Heidi Pappila                           RaisKu            2.14,92 
  9. Katarina Skräddar                       IFLänken          2.17,95 

N 3000 m
  1. Peril Nengampi                          KEN               8.53,26 
  2. Sandra Eriksson                         IFNykn            9.20,68 
  3. Irina Ananenka                          BLR               9.41,80 
  4. Eeva Sajanti                            SeinäjSU          9.47,01 
  5. Mira Tuominen                           ValkHa            9.56,93 
  6. Sara Sajanti                            SeinäjSU          9.58,10 
  7. Katarina Skräddar                       IFLänken          9.59,68 
  8. Vilma Laitinen                          TuUL             10.02,18 
  9. Johanna Kykyri                          KälvTa           10.04,25 
 10. Sofie Lövdahl                           VasaIS           10.09,70 
 11. Tiia Taipale                            TuUL             10.18,31 
 12. Johanna Sällinen                        RaisKu           10.51,71 
     Darja Barysevitsh                       BLR                   DNS 

N 100 m aj  -1,7
  1. Katsiaryna Paplauskaja                  BLR                 13,35
  2. Nooralotta Neziri                       TuUL                13,39
  3. Maria Aglitskaja                        RUS                 13,58
  4. Jonna Berghem                           HangöIK             13,82
  4. Elisa Leinonen                          KajKi               13,82
  6. Viivi Avikainen                         MikkKV              14,27

N Korkeus
  1. Mari Sepänmaa                           AlavU                 182
         166 170 174 178 182 185
           -   -   O   O   O XXX
  2. Linda Sandblom                          HangöIK               178 
         166 170 174 178 182
           O   O   O   O XXX
  2. Elina Smolander                         LapVi                 178 
         166 170 174 178 182
           -   -   O   O XXX
  4. Jessica Samuelsson                      SWE                   174 
         166 170 174 178
           O   O  XO XXX

N Pituus
  1. Jessica Samuelsson                      SWE                  6,27 +1,8            
          6,27     X     -  6,14     -     -
          +1,8  +3,1        +2,2            
  2. Vera Batajeva                           RUS                  6,14 +3,3   5,98 +1,7
          5,79  5,83  6,14  5,94  5,94  5,98
          +3,8  +3,4  +3,3  +1,5  +2,2  +1,7
  3. Jaana Sieviläinen                       JoensKa              6,13 +1,7            
             X     X     X  6,13     X     X
          +2,1  +1,8  +3,3  +1,7  +1,7  +1,0
  4. Elina Torro                             LappUM               6,11 +1,6            
             X     X     X  6,11     X     X
          +1,9  +3,2  +1,9  +1,6  +1,2  +2,8
  5. Noora Pesola                            LahdA                5,92 +1,6            
          5,80  5,75  5,82  5,88     -  5,92
          +3,5  +3,1  +1,7  +2,7        +1,6
     Carolina Klüft                          SWE                    NM
             X     -     -     -     -     -
          +1,6                              

N Moukari
  1. Anna Bulgakova                          RUS                 69,13 
          62,84      X      X  69,13      X  67,20
  2. Merja Korpela                           SoinSi              66,01 
          66,01  63,77  64,95  65,60  65,98      X
  3. Lena Solvin                             IFNykn              60,15 
          58,09  60,15      X      X  57,97  58,34
  4. Alina Kastrova                          BLR                 59,65 
          58,97      X      X  58,21      X  59,65
  5. Sini Latvala                            SeinäjSU            58,87 
              X  55,87  58,87  57,91  55,74  57,90
  6. Heli Rinnekari                          NurmijYU            57,95 
              X      X  56,69  57,95      X      X
  7. Hannele Kuutti                          SavonlRie           56,44 
          54,71      X  56,44  55,19  54,25  55,78

N17 100 m  -3,1
  1. Erika Nevanperä                         KalajJu             12,62
  2. Anniina Kortetmaa                       KannU               12,62
  3. Juulia Ojala                            LappVei             13,09
  4. Emma Pullola                            VaasVa              13,40
  5. Jonna Alkula                            IlmajKi             13,59
  6. Julia Mäenpää                           SeinäjSU            13,62
  7. Petra Pohjalainen                       KauhajKa            13,62
     Sonja Kenkkilä                          IlmajKi               DNS

N17 300 m aj
  1. Katariina Liipo                         OulPy               44,56
     Sallamari Koskinen                      IlmajKi             45,07
  2. Nelli Rantanen                          KarhKa              45,33

TUOREIMMAT TULOKSET

TUOREIMMAT TULOKSET


 Suomalaistulokset ulkomailta
 
21.4.2024 Akaa: Toijala-hölkkä kaikki
21.4.2024 Akaa: Toijala-hölkkä
21.4.2024 Mynämäki: 51. Kivistön lenkki
14.4.2024 Helsinki: Helsinki Spring Marathon kaikki
20.4.2024 Kokkola/L: Hallikisat
20.4.2024 Imatra: Pm-tiejuoksut
20.4.2024 Ilmajoki: Pm-tiejuoksut
17.4.2024 Vantaa: 15-9-v. pm-tiejuoksut ja katumaili
14.4.2024 Helsinki: Helsinki Spring Marathon
14.4.2024 Turku: Karikon lenkki sekä M, N, 19- ja 17-v. pm-maastot
14.4.2024 Turku: Karikon lenkki ja pm-maastot kaikki
14.4.2024 Vihti: Nummelanharjun hölkkä
13.4.2024 Lahti: Lahti-juoksu
13.4.2024 Lahti: SAUL:n SM-tiejuoksut
13.4.2024 Lahti: SM-tiejuoksut
13.4.2024 Lahti: Lahti-juoksu kaikki
12.4.2024 Kotka: Ruonalan hallimoniottelut
11.4.2024 Helsinki: Seuraottelu 8
10.4.2024 Kuortane: KLL:n Pohjanmaan alakoulujen pm-kilpailut
6.4.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja kaikki
6.4.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja 6
7.4.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisa 3
7.4.2024 Espoo/A: Hallijuoksusarja
7.4.2024 Karkkila: Pm-tiejuoksut
7.4.2024 Raasepori: Halltävling
6.4.2024 Espoo/Kam: Paran talvicup
6.4.2024 Pori: Karhuhallin keihäs 2
5.4.2024 Kotka: Ruonalan seiväskisa
1.4.2024 Turku: Tulppaanijuoksu kaikki
1.4.2024 Somero: Härkälän lenkki
1.4.2024 Joensuu: 52. Malmijuoksu
1.4.2024 Tampere: 15-9-v. pm-hallikilpailut
1.4.2024 Turku: Tulppaanijuoksu
23.3.2024 Lohja: Talvijuoksusarja 5
23.3.2024 Lohja: Talvijuoksusarja 5 kaikki
29.3.2024 Lohja: Lohjan heittocup 1
27.3.2024 Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
23.3.2024 Ii: Testijuoksusarja ja pm-tiejuoksut
23.3.2024 Ii: Testijuoksusarja 6 ja pm-tiejuoksut kaikki
23.3.2024 Toholampi: Toholammin talvijuoksu
23.3.2024 Toholampi: Toholammin talvijuoksu kaikki
24.3.2024 Pajulahti: 15-9-v. pm-hallikilpailut
24.3.2024 Helsinki: Keväthallikilpailut
24.3.2024 Kuortane: 15-9-v. pm-hallikilpailut
23.3.2024 Helsinki: 15-9-v. pm-hallikilpailut Uusimaa
16.3.2024 Kurikka: Heittokilpailut
17.3.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 2
17.3.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 1 ja 2 kaikki
17.3.2024 Eckerö: Ungdomsserien 3
15.3.2024 Kalajoki/H: Seiväskisa
16.3.2024 Vantaa: Tiejuoksucup 5
16.3.2024 Vantaa: Tiejuoksucup 5 kaikki
16.–17.3.2024 Helsinki: Helsyn junnuhallikilpailut
17.3.2024 Kotka: 19-9-v. pm-hallikilpailut
17.3.2024 Turku: Palkintokeskuskisa
17.3.2024 Alavus/T: Moukarin talvikisat
2.–3.3.2024 Turku: 13-9-v. pm-hallikilpailut
16.3.2024 Kotka: Kiekon hallimestaruuskilpailut
16.3.2024 Jyväskylä: Junior Indoor Meeting
15.3.2024 Oulu: Ouluhalli Games 5
14.3.2024 Helsinki: Seuraottelu
14.3.2024 Kuopio: PeeÄssän salikisat 4 tulokset puuttuvat
12.3.2024 Kuopio: PeeÄssän salikisat 3 tulokset puuttuvat
13.3.2024 Helsinki: Pk. kilpailu
9.3.2024 Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja
9.3.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja 5
9.3.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja kaikki
9.3.2024 Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja kaikki
10.3.2024 Helsinki: SAUL:n SM-hallimoniottelut
8.–10.3.2024 Tampere: Tampere Junior Indoor Games
9.3.2024 Espoo/Kam: Klubbmästerskap
6.3.2024 Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
6.3.2024 Vantaa: Luolasprintit 3
5.3.2024 Joensuu: Kiekkokisa
3.3.2024 Helsinki: OP Pohjola Junior GP