TULOKSET: Kuortane, Vattenfall-eliittikisat 26.6.2010

- saatu klo 17.04

M 100 m    -2,6
  1. Jonathan Åstrand                        1985 IFKraft             10,74 
  2. Joni Rautanen                           1986 HollU               10,75 
  3. Simo Sipilä                             1983 HIFK                10,91 
  4. Stefan Tärnhuvud                             SWE                 10,92 
  5. Odain Rosé                                   SWE                 11,05 
  6. Hannu Ali-Huokuna                       1988 ViipU               11,08 
  7. Lauri Kohtamäki                         1989 NoormNo             11,23 
     Rytis Sakalauskas                            LTU                   DNS 
Alkuerät
Erä 1   +1,5
  1. Joni Rautanen                           1986 HollU               10,54Q
  2. Lauri Kohtamäki                         1989 NoormNo             10,79Q
  3. Hannu Ali-Huokuna                       1988 ViipU               10,80q
  4. Rytis Sakalauskas                            LTU                 10,96q
  5. Eero Haapala                            1989 JalasjJa            10,96 
     Eetu Rantala                            1993 OulPy                 DNS 
Erä 2   +2,2
  1. Jonathan Åstrand                        1985 IFKraft             10,42Q
  2. Stefan Tärnhuvud                             SWE                 10,65Q
  3. Odain Rosé                                   SWE                 10,73q
  4. Simo Sipilä                             1983 HIFK                10,86q
  5. Jari Suikka                             1981 LappUM              10,97 
  6. Ville Myllymäki                         1990 KanksLei            11,08 

M 1500 m
B-erä                
  1. Rami Oravakangas                        1985 PyhäjPo           3.56,00 
  2. Rami Tuokko                             1987 NaantLöy          3.56,25 
  3. Mikko Raittinen                         1984 KurikRy           3.59,85 
  4. Olli Rannikko                           1985 KuortKu           3.59,87 
  5. Olli Pulkkanen                          1981 KuopNMKY          4.01,12 
  6. Matti Taini                             1983 KuortKu           4.05,19 
  7. Frank Lindqvist                         1988 IFLänken          4.07,06 
  8. Väinö Klemola                           1982 KuopSV            4.07,88 
  9. Lauri Holappa                           1987 OulPy             4.07,91 
 10. Jouni Virtanen                          1991 HKV               4.09,60 
 11. Matti Haatainen                         1985 KuopSV            4.11,33 
     Pasi Huhtala                            1981 TampPy                DNF 
     Janne Hautala                           1990 TeuvRi                DNF 
     Jussi Ojala                             1990 SoinSi                DNF 
A-erä                
  1. Valentin Smirnov                             RUS               3.45,97 
  2. Vjatsheslav Shabunin                         RUS               3.46,45 
  3. Willy Rotich                            1976 TuUL              3.46,48 
  4. Stanislav Anishtshenko                       RUS               3.47,34 
  5. Riku Marttinen                          1987 HeinI             3.48,50 
  6. Tuomo Salonen                           1989 EspTa             3.52,69 
  7. Charles Bett                                 KEN               3.57,27 
  8. Nikolai Vedehin                              EST               3.58,36 
  9. Elias Bjuhr                                  SWE               3.59,33 
 10. Tommi Sundell                           1990 PorinYU           3.59,46 
 11. Jarkko Järvenpää                        1986 TampPy            3.59,55 
 12. Robert Rotkirch                         1984 EsboIF            4.02,71 
 13. Matti Viren                             1987 MyrskMy           4.03,77 
     Meshack Kirwa                                KEN                   DNF 
     Rachid El Guelmoun                           MAR                   DNS 

M 3000 m
  1. Jukka Keskisalo                         1981 JoensKa           7.56,97 
  2. Geoffrey Kipsang                             KEN               7.59,98 
  3. Matti Räsänen                           1983 JoensKa           8.02,67 
  4. Lewis Korir                                  TuUL              8.03,76 
  5. Janne Ukonmaanaho                       1984 YlikNM            8.15,27 
  6. Joonas Harjamäki                        1986 SeinäjSU          8.17,63 
  7. Johan Wallerstein                            SWE               8.18,33 
  8. Henri Manninen                          1985 JyväskKU          8.20,89 
  9. Jaakko Leinonen                         1983 YlikNM            8.23,52 
 10. Joseph Tanui                            1980 LahdA             8.29,25 
 11. Mikael Talasjoki                        1979 HKV               8.32,27 
 12. Petteri Kuorikoski                      1976 KuortKu           8.33,22 
 13. Joonas Lehtinen                         1988 TuUL              8.33,88 
 14. Miika Takala                            1978 JyväskKU          8.46,86 
     Jarkko Hamberg                          1982 SjundeåIF             DNF 
     Willy Rotich                                 KEN                   DNF 
     Väliajat: 1000  2.35,92 Willy Rotich, 2000    5.18,77 Geoffrey Kipsang              

M 110 m aj  -2,1
  1. Juha Sonck                              1981 TuUL                14,13 
  2. Antti Korkealaakso                      1984 SeinäjSU            14,32 
  3. Aydar Giljazov                               RUS                 14,45 
  4. Markus Vilen                            1983 ViipU               14,51 
  5. Rafael Askros                                SWE                 14,53 
  6. Louw Smit                                    RSA                 14,53 
     Arttu Hirvonen                          1989 OulPy                 DNF 

M Seiväs
  1. Vesa Rantanen                           1975 VirtU                 543 
         500 513 523 533 543 550
           -   -   O   -   O XXX
  2. Eemeli Salomäki                         1987 SomE                  533 
         500 513 523 533 543 550
           -   O   -   O XX-   X
  3. Nikolai Lavrinenko                           RUS                   533 
         500 513 523 533 543
           -   O   -  XO XXX
  4. Andrej Poljanec                              SLO                   523 
         500 513 523 533
           O   -   O XXX
  5. Jouni Marjaniemi                        1989 VehmKi                513 
         500 513 523 533
           -   O   - XXX
     Jarno Kivioja                           1982 HKV                    NH 
         500 513 523
           - XX-   X
     Fabio Gomez Da Silva                         BRA                    NH 
         500 513 523 533
           -   -   - XXX

M Pituus
  1. Tommi Evilä                             1980 TampPy               8,07 +2,1   7,82 +1,0
          7,82  7,85     -  8,07     -     -
          +1,0  +2,1        +2,1            
  2. Kim Duk-Hyeon                                KOR                  8,06 +2,3   7,81 +1,3
          7,81  7,90     X     X  7,77  8,06
          +1,3  +3,3  +3,9  +2,0  +0,5  +2,3
  3. Luvo Manyonya                                RSA                  8,03 +2,1   7,84 +1,5
          7,84  7,90     X  8,03     X     -
          +1,5  +2,8  +0,9  +2,1  +5,1      
  4. Morten Jensen                                DEN                  7,98 +3,9   7,57 +1,8
             X  7,74  7,57  7,44     X  7,98
          +1,8  +3,3  +1,8  +0,8  +2,3  +3,9
  5. Petteri Lax                             1985 LauttLu              7,97 +2,1   7,83 +1,5
          7,83     X     X     X  7,79  7,97
          +1,5  +1,7  +1,4  +3,1  +4,4  +2,1
  6. Dimitri Plotnikov                            RUS                  7,76 +2,5   7,61 +2,0
          7,61  7,76     X     X  7,55  7,49
          +2,0  +2,5  +1,5  +1,4  +4,3  +3,4
  7. Mikko Kivinen                           1988 LohtVei              7,60 +3,2   7,57 +1,4
          7,46  7,60  7,55  7,57  7,51     -
          +2,5  +3,2  +0,4  +1,4  +4,3      
  8. Otto Kilpi                              1987 NokU                 7,55 +0,9            
          7,49     X  7,54     X  7,55  7,51
          +1,2  +2,6  +1,3  +0,8  +0,9  +1,4
  9. Juho-Matti Pimiä                        1984 LappUM               7,54 +0,6            
          7,54     X     X
          +0,6  +2,4  +2,7
 10. Simon Sundsten                          1978 IKFalken             7,49 +2,4   7,46 +0,5
             X  7,46  7,49
          +2,2  +0,5  +2.4

M Kolmiloikka
  1. Aleksi Tammentie                        1986 TampU               15,69 +2,1  15,61 +1,3
         14,41 15,61     X     X 15,69     X
          +2,7  +1,3  +1,7  +1,9  +2,1  +1,5
  2. Mika Purmonen                           1984 LappUM              15,20 +2,2  14,57 +1,9
         14,28     X     X 14,57 14,58 15,20
                +4,3  +1,4  +1,9  +2,1  +2,2
  3. Samuli Pitkänen                         1992 ÄänekU              13,86 +2,5  13,67 +1,5
             X     X 13,67     X 13,86     X
          +2,1  +1,4  +1,5  +1,6  +2,5  +2,8
     Mikko Sippola                           1987 KauhWi                 NM +1,8            
             X     X     X     -     X     X
                +4,1  +1,9        +4,1  +1.8

M Kuula
  1. Henri Pakisjärvi                        1989 KuivAu              18,02 
          16,87      X  17,56  17,33  17,70  18,02
  2. Jani Santala                                 HimU                16,70 
          16,70      X      X  16,54      X      X

M Keihäs
  1. Andreas Thorkildsen                          NOR                 88,10 
          81,31  85,83  85,97  87,95  86,68  88,10
  2. Tero Pitkämäki                          1982 SeinäjSU            86,92 
              X  86,78  82,02  82,47  86,92      X
  3. Teemu Wirkkala                          1984 ToholU              86,53 
          81,70  86,53  83,31  84,92  83,44  81,53
  4. Antti Ruuskanen                         1984 PielavSa            82,58 
          82,58  80,92      X      X      X      X
  5. Ari Mannio                              1987 LehtimJy            81,30 
          79,27  81,30      X  80,27      X      X
  6. Vitezslav Vesely                             CZE                 79,82 
              X  79,82      X  74,94  79,74      X
  7. Park Jae-Myong                               KOR                 79,21 
          78,13  79,21      X      X      X  75,87
  8. Yukifumi Murakami                            JPN                 76,15 
          73,11  76,15      X      -      -      X
  9. Mikko Kankaanpää                             LapVi               76,00 
              X      X  76,00              

N 800 m
B-erä                
  1. Zenitha Eriksson                        1992 IFNykn            2.09,74 
  2. Emma Millard                            1990 ToijVau           2.09,87 
  3. Jeanine Nygård                          1991 IFDrott           2.10,85 
  4. Kaisa Tyni                              1990 HamPo             2.12,07 
  5. Anette Haukilahti                       1993 AlatPi            2.16,52 
  6. Hanna Haavikko                          1975 TuUL              2.17,71 
  7. Janina Björkström                       1992 IKFalken          2.19,44 
  8. Saara Haanpää                           1989 KokkVei           2.22,96 
  9. Janina Heino                            1989 SiikSi            2.23,88 
 10. Päivi Knutar                            1976 KokkVei           2.26,89 
A-erä                
  1. Mari Järvenpää                          1981 KokkVei           2.06,07 
  2. Tatjana Gudkova                              RUS               2.06,36 
  3. Yulia Pavlenko                               RUS               2.06,74 
  4. Sofia Öberg                                  SWE               2.07,08 
  5. Heidi Pappila                           1989 RaisKu            2.09,11 
  6. Suvi Selvenius                          1980 HKV               2.10,73 
  7. Heidi Marttinen                         1990 HeinI             2.11,52 
  8. Heidi Eriksson                          1986 IFNykn            2.16,55 
     Caroline Chepkwony                           KEN                   DNF 

N 2000 m
  1. Alfia Hasanova                               RUS               5.58,42 
  2. Irina Dimitrijeva                            RUS               6.04,46 
  3. Minna Kangas                            1983 OulPy             6.17,67 
  4. Sanni Klemelä                           1990 ForssSa           6.20,49 
  5. Janica Mäkelä                           1986 ForssSa           6.22,96 

N 100 m aj   -1,1
  1. Sonata Tamosaityte                           LTU                 13,89 
  2. Ida Aidanpää                            1988 AavasU              13,89 
  3. Nooralotta Neziri                       1992 PorinYU             14,04 
  4. Elisa Leinonen                          1987 KajKi               14,08 
  5. Lotta Harala                            1992 TampPy              14,11 
  6. Deserea Brown                                USA                 14,25 
  7. Hanna-Maari Latvala                     1987 KokkVei             14,56 
  8. Viivi Avikainen                         1987 JuvU                14,73 

N 400 m aj
  1. Olga Adamovitsh                              RUS                 58,65 
  2. Jana Kornuta                                 UKR                 59,69 
  3. Jenniina Halkoaho                       1982 SuodennU          1.00,57 
  4. Maria Valtanen                          1991 LiedPa            1.03,24 
     Emma Millard                            1990 ToijVau                DQ 

N Korkeus
  1. Anna Alexson                                 SWE                   185 
         167 172 175 178 181 185 189
           -   -   O   -   O XXO XXX
  2. Mari Sepänmaa                           1985 AlavU                 178 
         167 172 175 178 181
           -   O   O   O XXX
  2. Jekaterina Tereshina                         RUS                   178 
         167 172 175 178 181
           O   O   O   O XXX
  4. Laura Rautanen                          1988 VilppVei              178 
         167 172 175 178 181
           O   O  XO  XO XXX
  4. Jevgenija Kononova                           RUS                   178 
         167 172 175 178 181
           O   O  XO  XO XXX
  6. Tiina Hakanen                           1985 TampPy                175 
         167 172 175 178
           -  XO   O XXX

N Moukari
  1. Merja Korpela                           1981 SoinSi              67,50 
          65,80  65,71  66,31  67,50      X      X
  2. Natalia Zolotuhina                           UKR                 66,68 
          66,68  65,72  65,95  66,50  66,25  64,98
  3. Lena Solvin                             1986 IFNykn              63,58 
          63,58  61,16  61,62  60,80  62,66  61,49
  4. Sini Latvala                            1980 SeinäjSU            59,62 
          59,42  56,65      X  58,67  59,62      X
  5. Jenni Penttilä                          1991 KaustPV             57,75 
          56,13  51,34  55,74  53,55  54,63  57,75
  6. Johanna Salmela                         1990 KokkVei             56,94 
              X  56,01  56,94  54,73  55,59  53,61
  7. Elina Uustalo                           1992 KonnevU             56,27 
          56,27  54,42  54,82  56,07  55,97  53,24
  8. Jonna Miettinen                         1990 MaanMa              55,18 
              X  55,18  54,77  54,52  54,52  53,56
  9. Hannele Kuutti                          1984 SavonlRie           55,03 
              X  53,24  55,03

TUOREIMMAT TULOKSET

TUOREIMMAT TULOKSET


 Suomalaistulokset ulkomailta
 
21.4.2024 Akaa: Toijala-hölkkä kaikki
21.4.2024 Akaa: Toijala-hölkkä
21.4.2024 Mynämäki: 51. Kivistön lenkki
14.4.2024 Helsinki: Helsinki Spring Marathon kaikki
20.4.2024 Kokkola/L: Hallikisat
20.4.2024 Imatra: Pm-tiejuoksut
20.4.2024 Ilmajoki: Pm-tiejuoksut
17.4.2024 Vantaa: 15-9-v. pm-tiejuoksut ja katumaili
14.4.2024 Helsinki: Helsinki Spring Marathon
14.4.2024 Turku: Karikon lenkki sekä M, N, 19- ja 17-v. pm-maastot
14.4.2024 Turku: Karikon lenkki ja pm-maastot kaikki
14.4.2024 Vihti: Nummelanharjun hölkkä
13.4.2024 Lahti: Lahti-juoksu
13.4.2024 Lahti: SAUL:n SM-tiejuoksut
13.4.2024 Lahti: SM-tiejuoksut
13.4.2024 Lahti: Lahti-juoksu kaikki
12.4.2024 Kotka: Ruonalan hallimoniottelut
11.4.2024 Helsinki: Seuraottelu 8
10.4.2024 Kuortane: KLL:n Pohjanmaan alakoulujen pm-kilpailut
6.4.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja kaikki
6.4.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja 6
7.4.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisa 3
7.4.2024 Espoo/A: Hallijuoksusarja
7.4.2024 Karkkila: Pm-tiejuoksut
7.4.2024 Raasepori: Halltävling
6.4.2024 Espoo/Kam: Paran talvicup
6.4.2024 Pori: Karhuhallin keihäs 2
5.4.2024 Kotka: Ruonalan seiväskisa
1.4.2024 Turku: Tulppaanijuoksu kaikki
1.4.2024 Somero: Härkälän lenkki
1.4.2024 Joensuu: 52. Malmijuoksu
1.4.2024 Tampere: 15-9-v. pm-hallikilpailut
1.4.2024 Turku: Tulppaanijuoksu
23.3.2024 Lohja: Talvijuoksusarja 5
23.3.2024 Lohja: Talvijuoksusarja 5 kaikki
29.3.2024 Lohja: Lohjan heittocup 1
27.3.2024 Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
23.3.2024 Ii: Testijuoksusarja ja pm-tiejuoksut
23.3.2024 Ii: Testijuoksusarja 6 ja pm-tiejuoksut kaikki
23.3.2024 Toholampi: Toholammin talvijuoksu
23.3.2024 Toholampi: Toholammin talvijuoksu kaikki
24.3.2024 Pajulahti: 15-9-v. pm-hallikilpailut
24.3.2024 Helsinki: Keväthallikilpailut
24.3.2024 Kuortane: 15-9-v. pm-hallikilpailut
23.3.2024 Helsinki: 15-9-v. pm-hallikilpailut Uusimaa
16.3.2024 Kurikka: Heittokilpailut
17.3.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 2
17.3.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 1 ja 2 kaikki
17.3.2024 Eckerö: Ungdomsserien 3
15.3.2024 Kalajoki/H: Seiväskisa
16.3.2024 Vantaa: Tiejuoksucup 5
16.3.2024 Vantaa: Tiejuoksucup 5 kaikki
16.–17.3.2024 Helsinki: Helsyn junnuhallikilpailut
17.3.2024 Kotka: 19-9-v. pm-hallikilpailut
17.3.2024 Turku: Palkintokeskuskisa
17.3.2024 Alavus/T: Moukarin talvikisat
2.–3.3.2024 Turku: 13-9-v. pm-hallikilpailut
16.3.2024 Kotka: Kiekon hallimestaruuskilpailut
16.3.2024 Jyväskylä: Junior Indoor Meeting
15.3.2024 Oulu: Ouluhalli Games 5
14.3.2024 Helsinki: Seuraottelu
14.3.2024 Kuopio: PeeÄssän salikisat 4 tulokset puuttuvat
12.3.2024 Kuopio: PeeÄssän salikisat 3 tulokset puuttuvat
13.3.2024 Helsinki: Pk. kilpailu
9.3.2024 Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja
9.3.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja 5
9.3.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja kaikki
9.3.2024 Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja kaikki
10.3.2024 Helsinki: SAUL:n SM-hallimoniottelut
8.–10.3.2024 Tampere: Tampere Junior Indoor Games
9.3.2024 Espoo/Kam: Klubbmästerskap
6.3.2024 Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
6.3.2024 Vantaa: Luolasprintit 3
5.3.2024 Joensuu: Kiekkokisa
3.3.2024 Helsinki: OP Pohjola Junior GP