TULOKSET: Kuortane, Vattenfall-eliittikisat 13.6.2009

M 100 m   +0,4
  1. Jarkko Ruostekivi                       1985 MietMP              10,55
  2. Hannu Hämäläinen                        1985 ViipU               10,68
  3. Rami Jokinen                            1985 HIFK                10,69
  4. Jonathan Åstrand                        1985 IFKraft             10,72
  5. Nnamdi Anusim                           1972 HollU               10,81
  6. Simo Sipilä                             1983 HIFK                10,88
  7. Eero Haapala                            1989 JalasjJa            10,96
  8. Jari Suikka                             1981 LappUM              10,99
Toinen juoksu   +1,5
  1. Jarkko Ruostekivi                       1985 MietMP              10,42
  2. Jonathan Åstrand                        1985 IFKraft             10,57
  3. Rami Jokinen                            1985 HIFK                10,61
  4. Jari Suikka                             1981 LappUM              10,64
  5. Hannu Hämäläinen                        1985 ViipU               10,65
  6. Nnamdi Anusim                           1972 HollU               10,69
  7. Simo Sipilä                             1983 HIFK                10,76
     Eero Haapala                            1989 JalasjJa              DNS

M 800 m
C-erä                
  1. Mikko Pellinen                          1990 KauhWi            1.58,01
  2. Markus Jokinen                          1990 KristU            1.58,17
  3. Kristoffer Fant                         1987 IFLänken          1.58,61
  4. Janne Hautala                           1990 TeuvRi            1.59,09
  5. Ilja Dzjuban                                 EST               1.59,79
  6. Jukka Raittinen                         1980 KurikRy           2.01,06
  7. Jussi Ojala                             1990 SoinSi            2.07,08
     Veli-Jukka Hattula                      1988 KristU                DNS
B-erä                
  1. Anders Lindahl                          1987 IFLänken          1.52,30
  2. Riku Marttinen                          1987 HeinI             1.52,32
  3. Matti Viren                             1987 MyrskMy           1.52,57
  4. Johan Bagge                                  SWE               1.52,63
  5. Tuomo Salonen                           1989 EspTa             1.52,82
  6. Tapani Virtanen                         1985 HKV               1.53,64
  7. Nordin Naghmouch                        1982 IFLänken          1.54,59
  8. Olli Rannikko                           1985 KuortKu           1.55,58
  9. Frank Lindqvist                         1988 IFLänken          1.56,16
 10. Matti Taini                             1983 KuortKu           1.57,47
 11. Jouni Hautamäki                         1986 HonkJU            1.58,43
     Mikko Raittinen                         1984 KurikRy               DNF
A-erä                
  1. Robert Rotkirch                         1984 EsboIF            1.50,75
  2. Rami Oravakangas                        1985 PyhäjP            1.50,89
  2. Aleksandr Krivtshonkov                       RUS               1.50,89
  4. Tommy Granlund                          1983 GamlakIF          1.51,29
  5. Niclas Sandells                              IKFalken          1.52,40
  6. Anton Asplund                                SWE               1.53,69
     Jan Bosas                               1985 EsboIF                DNF
     Josphat Rotich                               LiedPa                DNF

M 3000 m
  1. Jukka Keskisalo                         1981 JoensKa           7.53,64
  2. Tiidrek Nurme                                EST               7.56,08
  3. Lewis Korir                             1986 TuUL              7.57,50
  4. Ruben Ramolefi                               RSA               8.03,97
  5. Oskar Käck                                   SWE               8.07,05
  6. Johan Wallerstein                            SWE               8.13,15
  7. Mikael Bergdahl                         1983 GamlakIF          8.13,87
  8. Nikolai Vedehin                              EST               8.22,73
  9. Henri Manninen                          1985 JyväskKU          8.28,01
 10. Joseph Tanui                            1980 LahdA             8.29,01
 11. Petteri Kuorikoski                      1976 KuortKu           8.29,31
 12. Janne Ukonmaanaho                       1984 YlikNM            8.31,10
 13. Juha Puttonen                           1984 JyväskKU          8.35,69
 14. Tapani Kärjä                            1988 KalajJu           8.50,50
 15. Antti Taini                             1983 KuortKu           8.53,10
 16. Jukka Kero                              1974 TuUL              8.56,71
 17. Henri Vanha                             1989 OuNMKY            9.03,09
     Jarkko Hamberg                          1982 SjundeåIF             DNF
     Josphat Rotich                               LiedPa                DNF

M 110 m aj  +0,7
  1. Juha Sonck                              1981 TuUL                13,78
  2. Jon McDowell                                 USA                 14,08
  3. Antti Korkealaakso                      1984 KauhWi              14,15
  4. Vesa Korjus                             1981 KuortKu             14,16
  5. Ville Lahtela                           1980 LapLu               14,72
     Otto Kilpi                              1987 NokU                  DNS

M 400 m aj
  1. Aarne Nirk                                   EST                 51,61
  2. Wouter Le Roux                               RSA                 52,03
  3. Ari-Pekka Lattu                         1978 LahdA               52,21
  4. Lauri Birkan                                 EST                 54,40

M Korkeus
  1. Martijn Nuyens                               NED                   221
         196 202 208 212 215 218 221 228
           -   O   O   O   O  XO   O XXX
  2. Oskari Frösen                           1976 IFLänken              221
         196 202 208 212 215 218 221 228
           -   -   -   O   -   O XXO XXX
  3. Osku Torro                              1979 JyväskKU              218
         196 202 208 212 215 218 221
           -   -   -   O   -   O XXX
  3. Jussi Viita                             1985 TampPy                218
         196 202 208 212 215 218 221
           -   -   O   O   -   O XXX
  5. Henderson Dottin                        1980 VasaIS                218
         196 202 208 212 215 218 221
           -   -   -   O  XO   O XXX
  6. Niko Kyyhkynen                          1988 EspTa                 212
         196 202 208 212 215
           -   O  XO   O XXX
  6. Jevgeni Korshunov                            RUS                   212
         196 202 208 212 215
           -   O  XO   O XXX
  8. Mauri Kaattari                          1986 HimU                  208
         196 202 208 212
           -   O   O XXX
  9. Lauri Stenroth                          1986 JanJa                 202
         196 202 208
           O XXO XXX

M Seiväs
  1. Eemeli Salomäki                         1987 SomE                  555
         517 527 537 547 555 563 570
         XXO   O  XO   O   O  X-  XX
  2. Vesa Rantanen                           1975 VirtU                 537
         517 527 537 547
           O   -   O  X-
  3. Jere Bergius                            1987 VesilV                537
         517 527 537 547 555 563
           O   - XXO   -  X-  XX
     Mikael Westö                            1982 IFFemm                 NH
         517 527
           - XXX
     Jarno Kivioja                           1982 HKV                    NH
         517
         XXX
     Matti Mononen                           1983 LappUM                DNS
     Mikko Latvala                                HaapajKi              DNS

M Pituus
  1. Mikko Kivinen                           1988 LohtVei              7,91 +3,1  7,72 +1,2
          7,61  7,91  7,72     -     -     -
          +1,0  +3,1  +1,2                  
  2. Petteri Lax                             1985 LauttLu              7,77 +1,1           
             X     X  7,63     X  7,62  7,77
          +2,8  +1,6  +1,4  +1,5  +2,2  +1,1
  3. Otto Kilpi                              1987 NokU                 7,69 +2,1  7,53 +1,5
             X  7,53  7,69     X     X  7,56
          +1,9  +1,5  +2,1  +3,0  +2,0  +2,4
  4. Juho-Matti Pimiä                        1984 LappUM               7,58 +0,8           
          7,52  7,58  7,30     -     -     -
          +1,3  +0,8  +0,3                  
  5. Nikita Lebedev                               RUS                  7,57 +2,4     X +1,0
             X  7,37  7,41     X  7,57  6,90
          +1,0  +3,3  +3,0  +1,4  +2,4  +2,1
  6. Dimitri Abramov                              RUS                  7,28 +3,1  6,52 +1,9
          6,30     X  6,88  6,52  7,28     X
          +1,4  +0,9  +2,1  +1,9  +3,1  +1,9
  7. Roni Ollikainen                         1990 HKV                  7,21 +2,7  7,01 +1,2
          6,90  6,32  7,01     -  7,21     -
          +2,5  +1,9  +1,2        +2,7      
  8. Petteri Toivonen                        1982 KaustPV              7,01 +1,4           
          6,94     X  6,73  7,01  7,01     X
          +1,8  +1,4  +1,6  +1,4  +3,1  +2,0
     Eetu Viitala                            1992 LempKi                 NM                

M Moukari
  1. Krisztian Pars                               HUN                 79,61
          79,61  79,12  78,34  76,17      X  78,93
  2. Olli-Pekka Karjalainen                  1980 TöysVe              76,06
          75,56      X      X      X  76,06      X
  3. David Söderberg                         1979 IFVom               75,29
          74,67  73,65  75,29  74,02  72,82  72,43
  4. Juha Kauppinen                          1986 KangKi              73,84
          73,58  73,64      X      X  73,84  72,96
  5. Dimitri Velikopolski                         RUS                 72,37
          70,74  72,37  70,94  67,44  68,62  69,29
  6. Petri Mättölä                           1986 KarhU               70,92
          66,75  69,27  69,95  68,70  70,26  70,92
  7. Tuomas Seppänen                         1986 PorinPy             68,99
          66,78      X  68,99  66,15  66,41      -
  8. Joachim Koivu                           1988 IFLänken            67,77
          66,24  67,42      X  67,05  67,77  66,36
  9. Petri Rautio                            1982 AlavVi              65,12
          65,12  63,99  63,80

M Keihäs
  1. Ari Mannio                              1987 LehtimJy            83,03
              X      X  82,43      X      X  83,03
  2. Eriks Rags                                   LAT                 79,82
              X  74,84      X  79,82  76,78  76,17
  3. Lassi Etelätalo                         1988 JoensKa             77,86
          73,08  71,53  70,52  71,72  72,17  77,86
  4. Harri Haatainen                              LapVi               76,95
              X  74,87  76,95      X      X      X
  5. Mike Hazle                                   USA                 76,68
          74,01  74,96      X      X  76,68      X
  6. Mihkel Kukk                                  EST                 76,23
          69,97  76,23  74,88  75,08      X      X
  7. Gerbrandt Grobler                       1983 RuovPi              75,50
          71,70      X      X  71,46      X  75,50
  8. Kalle Sillanpää                         1983 AlajA               72,72
              X      X  72,72      X         69,32
  9. Ihab Abd El Rahman                           EGY                 68,02
              X  68,02      X       
     Mikko Kankaanpää                             LapVi                 DNS
        
P15 1000 m
  1. Ilkka Saari                             1994 AlavU             2.57,31
  2. Saku Mäkelä                             1994 EvijU             2.59,00
  3. Jarkko Haukilehto                       1995 SoinSi            2.59,83
  4. Valtteri Joki                           1995 VetU              3.00,22
  5. Petteri Säilä                           1994 YlihJu            3.03,16
  6. Jonny Knaapi                            1995 RaisKu            3.04,37

P15 200 m aj  +1,8
  1. Petteri Niemelä                         1995 KalajJu             31,23

M 100 m Pyörätuolikelaus  +1,4
  1. Leo-Pekka Tähti                              PorinTa             14,14
  2. Esa-Pekka Mattila                            EspTa               15,25
  3. Janne Seppälä                                LapLu               18,70
  4. Tuomo Himanka                                KalajJu             18,72
  5. Henry Manni                                  LänsiUU             19,38

M 4 x 100 m pyörätuolikelaus
  1. Suomi                                           1.02,12
        Esa-Pekka Mattila
        Janne Seppälä
        Tuomo Himanka
        Leo-Pekka Tähti

N 100 m   +1,5
  1. Juna Mekhti-Zade                             RUS                 11,46
  2. Sari Keskitalo                          1985 PellPo              11,65
  3. Ludmila Zujenko                              RUS                 11,69
  4. Isabelle Eurenius                            SWE                 11,92
  5. Annu Kangasaho                          1985 JyväskKU            12,08
  6. Sonja Alasalmi                          1988 OulHui              12,08
  7. Anna Heiniö                             1983 TampPy              12,12
  8. Suvi Nisula                             1989 MuurY               12,30

N 800 m
  1. Lilia Lobanova                               UKR               2.05,82
  2. Maria Leosk                                  EST               2.07,09
  3. Mari Järvenpää                          1981 KokkVei           2.07,23
  4. Suvi Selvenius                          1980 HKV               2.07,28
  5. Heidi Pappila                           1989 RaisKu            2.07,88
  6. Jevgenia Mateitsuk                           EST               2.08,47
  7. Annika Rikberg                          1981 BorgåA            2.09,48
  8. Heidi Eriksson                          1986 IFNykn            2.12,63
  9. Minna Järvenpää                         1981 KokkVei           2.13,34
 10. Hanna Haavikko                               TuUL              2.17,64
     Caroline Wärn                           1988 IKFalken              DNF

N 3000 m ej
  1. Saara Skyttä                            1987 LiedPa           10.21,13
  2. Sara Sajanti                            1987 NurmU            10.32,98
  3. Janica Mäkelä                           1986 ForsSa           10.39,71
  4. Jaana Honkanen                          1985 LapinlVe         11.03,22
  5. Kristina Dolmatova                           EST              11.33,34
  6. Anne-Marika Partanen                    1987 KuopSV           11.39,78

N 400 m aj
  1. Tatjana Samarina                             RUS                 59,30
  2. Jenniina Halkoaho                       1982 SuodennU            59,65
  3. Milja Kuikka                            1984 EurRai            1.00,97
  4. Caroline Backa                          1987 IKFalken          1.02,03
  5. Anni Suominen                           1992 RaisKu            1.03,46
  6. Emilija Manninen                        1981 JyväskKU          1.05,08

N Korkeus
  1. Anna Iljustsenko                             EST                   187
         167 172 175 178 181 184 187 191
           -   -   O   -   O   O XXO XXX
  2. Hanna Grobler                           1981 RuovPi                184
         167 172 175 178 181 184 187
           -   -   O   -   O XXO XXX
  3. Tiina Hakanen                           1985 TampPy                181
         167 172 175 178 181 184
           -   O  XO XXO XXO XXX
  4. Reetta Kallio                           1989 EspTa                 178
         167 172 175 178 181
           O   O  XO XXO XXX
  5. Mari Sepänmaa                           1985 AlavU                 178
         167 172 175 178 181
           O  X-  XO XXO XXX
  6. Elina Smolander                         1989 LapVi                 172
         167 172 175
           O   O XXX
  7. Vilma Koskinen                          1992 LempKi                172
         167 172 175
           O XXO XXX
  8. Laura Rautanen                          1988 VilppVei              167
         167 172
           O XXX
  8. Jonna Anias                             1984 KristU                167
         167 172
           O XXX
     Oksana Krasnokutskaya                        RUS                   DNS

N Seiväs
  1. Minna Nikkanen                          1988 SomE                  420
         350 370 385 400 410 420 430 436
           -   -   -  XO   O   O   - XXX
  2. Vanessa Vandy                           1989 VasaIS                410
         350 370 385 400 410 420
           -   O  XO XXO  XO XXX
  3. Anastasia Krupskaja                          RUS                   400
         350 370 385 400 410
           -   -   O   O XXX
  4. Tiina Taavitsainen                      1985 HKV                   400
         350 370 385 400 410
           O   O  XO XXO XXX
  5. Eeva Niemelä                            1987 JyväskKU              385
         350 370 385 400
           O   O   O XXX
  5. Reetta Hämäläinen                       1992 LahdA                 385
         350 370 385 400
           O   O   O XXX
  7. Jatta Salmela                           1992 KokkVei               385
         350 370 385 400
           O  XO   O XXX

N Kolmiloikka
  1. Svetlana Semjonova                           RUS                 13,68 +2,3 13,62 +1,0
         12,69 13,27 13,44     X 13,68 13,62
          +0,4  +0,8  +1,9  +2,2  +2,3  +1,0
  2. Elina Sorsa                             1986 LappUM              13,18 +0,6           
             X     X 13,18 13,15     X     X
                +1,8  +0,6  +3,9  +1,8  +2,5
  3. Sofi Liljekvist                         1984 IFDrott             13,16 +2,8 13,04 +0,8
             X 13,00     X 13,16 13,04 12,92
                +2,3  +2,0  +2,8  +0,8  +1,1
  4. Sohvi Seppälä                           1983 KarhU               12,73 +0,7           
             X 12,60     X 12,73     X     X
                +1,2  +3,1  +0,7  +1,9  +2,3
  5. Essi Lindgren                           1990 OulPy               12,29 +2,4 12,24 +0,7
             X     X     X 12,24     X 12,29
                +2,3  +0,8  +0,7  +1,2  +2,4
  6. Päivi Kasari                            1987 JalasjJa            12,21 +1,0           
             X 12,21     X 11,95     X     X
                +1,0  +0,9  +1,3  +4,3  +1,4
  7. Leena Männikkö                          1985 LappVei             11,75 +1,5           
             X 11,75     X     -     X     X
                +1,5  +1,8        +1,5  +1,6
     Salla Kääriäinen                        1990 HKV                   DNS                

N Moukari
  1. Merja Korpela                           1981 SoinSi              69,00
          66,71  68,81  67,32  68,83  69,00  65,45
  2. Lena Solvin                             1986 IFNykn              63,79
              X  63,79      X      X      X  61,61
  3. Mirka Viitamäki                         1987 TöysVe              59,60
          54,84  59,60  55,92  56,78      X  57,35
  4. Johanna Salmela                         1990 KokkVei             59,45
              X  58,75  59,45      X  58,25      X
  5. Jonna Miettinen                         1990 MaanMa              57,18
          56,74  57,18  54,81  55,65  56,73  56,64
  6. Jenni Penttilä                          1991 KaustPV             56,84
          51,58  55,93  53,07  55,99  54,82  56,84
     Jelena Matoshka                              BLR                    NM
                                                  

T15 200 m aj   +1,8
  1. Kati Perälä                             1994 LapVi               29,34
  2. Saara Kari                              1994 EsboIF              31,57
  3. Iida Koskela                            1994 AlajA               31,63
  4. Saija Ojala                             1995 KauhajKa            32,41

TUOREIMMAT TULOKSET

TUOREIMMAT TULOKSET


 Suomalaistulokset ulkomailta
 
21.4.2024 Akaa: Toijala-hölkkä kaikki
21.4.2024 Akaa: Toijala-hölkkä
21.4.2024 Mynämäki: 51. Kivistön lenkki
14.4.2024 Helsinki: Helsinki Spring Marathon kaikki
20.4.2024 Kokkola/L: Hallikisat
20.4.2024 Imatra: Pm-tiejuoksut
20.4.2024 Ilmajoki: Pm-tiejuoksut
17.4.2024 Vantaa: 15-9-v. pm-tiejuoksut ja katumaili
14.4.2024 Helsinki: Helsinki Spring Marathon
14.4.2024 Turku: Karikon lenkki sekä M, N, 19- ja 17-v. pm-maastot
14.4.2024 Turku: Karikon lenkki ja pm-maastot kaikki
14.4.2024 Vihti: Nummelanharjun hölkkä
13.4.2024 Lahti: Lahti-juoksu
13.4.2024 Lahti: SAUL:n SM-tiejuoksut
13.4.2024 Lahti: SM-tiejuoksut
13.4.2024 Lahti: Lahti-juoksu kaikki
12.4.2024 Kotka: Ruonalan hallimoniottelut
11.4.2024 Helsinki: Seuraottelu 8
10.4.2024 Kuortane: KLL:n Pohjanmaan alakoulujen pm-kilpailut
6.4.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja kaikki
6.4.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja 6
7.4.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisa 3
7.4.2024 Espoo/A: Hallijuoksusarja
7.4.2024 Karkkila: Pm-tiejuoksut
7.4.2024 Raasepori: Halltävling
6.4.2024 Espoo/Kam: Paran talvicup
6.4.2024 Pori: Karhuhallin keihäs 2
5.4.2024 Kotka: Ruonalan seiväskisa
1.4.2024 Turku: Tulppaanijuoksu kaikki
1.4.2024 Somero: Härkälän lenkki
1.4.2024 Joensuu: 52. Malmijuoksu
1.4.2024 Tampere: 15-9-v. pm-hallikilpailut
1.4.2024 Turku: Tulppaanijuoksu
23.3.2024 Lohja: Talvijuoksusarja 5
23.3.2024 Lohja: Talvijuoksusarja 5 kaikki
29.3.2024 Lohja: Lohjan heittocup 1
27.3.2024 Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
23.3.2024 Ii: Testijuoksusarja ja pm-tiejuoksut
23.3.2024 Ii: Testijuoksusarja 6 ja pm-tiejuoksut kaikki
23.3.2024 Toholampi: Toholammin talvijuoksu
23.3.2024 Toholampi: Toholammin talvijuoksu kaikki
24.3.2024 Pajulahti: 15-9-v. pm-hallikilpailut
24.3.2024 Helsinki: Keväthallikilpailut
24.3.2024 Kuortane: 15-9-v. pm-hallikilpailut
23.3.2024 Helsinki: 15-9-v. pm-hallikilpailut Uusimaa
16.3.2024 Kurikka: Heittokilpailut
17.3.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 2
17.3.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 1 ja 2 kaikki
17.3.2024 Eckerö: Ungdomsserien 3
15.3.2024 Kalajoki/H: Seiväskisa
16.3.2024 Vantaa: Tiejuoksucup 5
16.3.2024 Vantaa: Tiejuoksucup 5 kaikki
16.–17.3.2024 Helsinki: Helsyn junnuhallikilpailut
17.3.2024 Kotka: 19-9-v. pm-hallikilpailut
17.3.2024 Turku: Palkintokeskuskisa
17.3.2024 Alavus/T: Moukarin talvikisat
2.–3.3.2024 Turku: 13-9-v. pm-hallikilpailut
16.3.2024 Kotka: Kiekon hallimestaruuskilpailut
16.3.2024 Jyväskylä: Junior Indoor Meeting
15.3.2024 Oulu: Ouluhalli Games 5
14.3.2024 Helsinki: Seuraottelu
14.3.2024 Kuopio: PeeÄssän salikisat 4 tulokset puuttuvat
12.3.2024 Kuopio: PeeÄssän salikisat 3 tulokset puuttuvat
13.3.2024 Helsinki: Pk. kilpailu
9.3.2024 Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja
9.3.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja 5
9.3.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja kaikki
9.3.2024 Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja kaikki
10.3.2024 Helsinki: SAUL:n SM-hallimoniottelut
8.–10.3.2024 Tampere: Tampere Junior Indoor Games
9.3.2024 Espoo/Kam: Klubbmästerskap
6.3.2024 Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
6.3.2024 Vantaa: Luolasprintit 3
5.3.2024 Joensuu: Kiekkokisa
3.3.2024 Helsinki: OP Pohjola Junior GP