TULOKSET: Kuortane, eliittikisat 12.8.2007

M 100 m   +0,1
  1.    3 Joni Rautanen                                HollU               10,53 
  2.    1 Christopher Nwanze                           NGR                 10,62 
  3.    2 Nnamdi Anusim                                LahdAh              10,70 
  4.    5 Mikko Mensala                                JyvKU               11,01 
  5.    8 Jyri Linden                                  KuortK              11,06 
  6.    6 Niko Jalava                                  SomE                11,07 
  7.    4 Olli Okkonen                                 MikkKV              11,15 
        7 Jaakko Ojaniemi                              PerToi                DNS 

M 800 m
Erä 1                
  1.   14 Jouko Juntunen                               TampPy            1.56,75 
  2.   23 Mikko Raittinen                              KurikR            1.56,87 
  3.   15 Olli Rannikko                                KuortK            1.57,20 
  4.   19 Markus Jokinen                               KurikR            2.00,37 
  5.   22 Eyo Archibong                                HelsJy            2.01,00 
  6.   20 Kalle Ikonen                                 KuortK            2.01,53 
Erä 2                
  1.    4 Mikko Lahtio                                 HKV               1.47,81 
  2.    3 Daniel Kandie                                KEN               1.48,07 
  3.    1 Linus Ndiwa                                  KEN               1.48,41 
  4.    5 Sergo Treufeld                               EST               1.50,73 
  5.    2 Mindaugas Norbutas                           LTU               1.51,08 
  6.   10 Jouni Haatainen                              JyvKU             1.53,19 
  7.    9 Rami Oravakangas                             PyhäjP            1.53,90 
  8.   12 Jesse van Burg                               NED               1.56,91 
  9.    7 Salah Fadlalah                               LappUM            1.58,60 
        6 Willy Rotich                                 KEN                   DNF 
        8 Tapani Virtanen                              HKV                   DNF 
       11 Collins Hart                                 LahdAh                DNF 

M 1500 m
Erä 1                
  1.   13 Tuomo Salonen                                EspTa             3.57,77 
  2.   19 Petteri Kuorikoski                           KuortK            3.59,57 
  3.   18 Matti Taini                                  KuortK            3.59,58 
  4.   23 Miika Takala                                 JyvKU             4.01,26 
  5.   17 Matti Haatainen                              KuopSV            4.03,42 
  6.   16 Rami Tuokko                                  NaanLö            4.04,36 
  7.   20 Pekka Klemola                                ToholU            4.08,88 
  8.   21 Hannu Niemelä                                TurWei            4.13,86 
       15 Mikko Tyni                                   HaminP                DNS 
Erä 2                
  1.    3 Silas Kipruto                                KEN               3.43,39 
  2.    2 Evans Ndungu                                 KEN               3.45,77 
  3.    4 Aleksander Krivtshonkov                      RUS               3.46,53 
  4.    5 Niclas Sandells                              IKFalk            3.47,14 
  5.   10 Joonas Harjamäki                             SeinU             3.50,00 
  6.    6 Aki Nummela                                  HKV               3.50,15 
  7.    7 Jukka-Pekka Kauppi                           EurRai            3.50,28 
  8.    9 Väinö Klemola                                KuopSV            3.52,51 
  9.    8 Joseph Tanui                                 HelsJy            3.53,08 
 10.   22 Simo Wannas                                  HKV               3.59,23 
 11.   11 Aki Mustonen                                 KuopSV            4.03,19 
        1 Lewis Korir                                  KEN                   DNF 

M 110 m aj  -0,8
  1.    4 Markus Vilén                                 ViipU               14,21 
  2.    3 Juha Sonck                                   TuUL                14,33 
  3.    2 Pavel Filev                                  RUS                 14,37 
  4.    1 Jakov Petrov                                 RUS                 14,42 
  5.    6 Vesa Korjus                                  VirtU               14,67 
  6.    5 Jyri Linden                                  KuortK              14,68 
  7.    7 Arttu Niinikoski                             KarsKi              15,08 

M Seiväs
  1.    4 Mikko Latvala                                HaapKi                510 
         465 510 540 525 520
           -   O XXX   X   X
  2.    2 Jevgeni Mihailitshenko                       RUS                   510 
         465 510 540
           -   O   X
  3.    5 Jere Bergius                                 VesilV                510 
         465 480 510 525 540
           -   -  XO  -- XXX
  3.    7 Vesa Rantanen                                VirtU                 510 
         465 510 525
           -  XO XXX
  5.    9 Samuli Järvelä                               SoinSi                480 
         465 480 495
           - XXO XXX
        6 Mikael Westö                                 IFFemm                 NH 
         465 510
           -   -
       11 David Donegan                                IRL                    NH 
         465
         XXX
        3 Matti Mononen                                ImatrU                 NH 
         465 540
           - XXX
        8 Olli Rannikko                                NokU                   NH 
         465 495
           - XXX
       10 Juuso Erkkilä                                KyrVoi                 NH 
         465
         XXX

M Pituus
  1.    1 Tommi Evilä                                  TampPy               7,83 -1,0            
          7,68     X  7,60  7,79  7,78  7,83
          -0,5  +0,3  +0,4  +0,1  -0,6  -1,0
  2.    5 Juho-Matti Pimiä                             LappUM               7,61 +0,5            
          7,61     X     X  7,12  7,31  7,45
          +0,5  -0,3  -0,3  -0,4  -0,3  -0,8
  3.    2 Petteri Lax                                  LautLu               7,58 -0,1            
          7,31     X     X     X     X  7,58
          -0,2   0,0  +0,8  +0,2  -0,8  -0,1
  4.    3 Vladimir Maljavin                            RUS                  7,54 -0,2            
          7,33  7,24  7,32  7,49  7,54     X
          +0,2  -3,1  -0,3  -0,6  -0,2  -0,8
  5.   12 Jaanus Uudmäe                                EST                  7,41 -0,8            
          7,24  7,32     X  7,10  7,23  7,41
          +1,2  -0,8  -0,7   0,0  -0,3  -0,8
  6.    4 Dimitri Bilotserkovski                       UKR                  7,35 -0,2            
             X     X  7,16  7,34  7,35     X
          -0,4  +0,2  +0,3  -0,5  -0,2  -0,7
  7.    6 Mikko Kivinen                                LohtVe               7,31 +0,1            
          6,94  7,11  7,31  7,18  7,20  7,29
          +0,1  +1,7  +0,1  +0,9  -0,3  -0,1
  8.    9 Jaakko Ojaniemi                              PerToi               7,12 -0,3            
             X  7,03  7,12     X     X     X
          +1,8  +0,7  -0,3  +0,3  -0,5  -0,1
  9.   10 Eetu Viitala                                 KuortK               7,10 -0,5            
          7,07  7,10     X     -     -
          +0,1  -0,5  +1,0            
       11 Petteri Toivonen                             KausPV                 NM +0,7            
             X     -     -     -     -
          +0,7                        

M Kuula
  1.    2 Mika Vasara                                  PieksV              19,78 
          19,78  19,66  19,76  19,50      X  19,38
  2.    1 Scott Martin                                 AUS                 19,28 
          18,60  19,11  18,98  18,82  19,19  19,28
  3.    8 Taavi Peetre                                 EST                 19,19 
          18,31  19,00  19,19  19,04      X      X
  4.    6 Tepa Reinikainen                             KangKa              18,41 
          18,26  18,41  18,19  18,17      -      -
  5.    3 Soslan Tsirihov                              RUS                 17,19 
          16,43  16,93  16,79      X  17,19  16,94
  6.    5 Sami Kalliomäki                              IkaalU              16,82 
              X      X  16,36  16,51      X  16,82
  7.    7 Jaakko Ojaniemi                              PerToi              15,27 
          15,27  14,65      X  14,94  14,62      X

M Moukari
  1.    1 Olli-Pekka Karjalainen                       TöysVe              78,00 
              X  76,30  78,00  77,51  77,35      -
  2.    3 David Söderberg                              IFVom               75,41 
          72,23  72,47  73,32  75,41  71,81  72,82
  3.    2 Lukas Melich                                 CZE                 73,22 
          71,26  73,22  71,70      X  71,28      X
  4.    5 Lasse Luotonen                               PorY                71,13 
          69,55  69,76  71,13  69,35  70,78  67,56
  5.    4 Juha Kauppinen                               KangKi              68,86 
              X  67,69  68,16  67,28  68,86  68,09
  6.    6 Tuomas Seppänen                              PorPy               67,80 
          65,71  67,80  66,54  67,66  67,02  66,67
  7.    7 Petri Rautio                                 AlavVi              66,13 
          63,55  64,30      X  64,73  66,13  65,33

M Keihäs
  1.    1 Tero Pitkämäki                               NurmU               82,88 
          79,57  82,88  82,19      X      X      X
  2.    3 Esko Mikkola                                 NokPy               80,48 
          74,78      X  74,91  76,43  80,27  80,48
  3.    6 Antti Ruuskanen                              PielaS              78,49 
          75,49  77,03  78,41  75,82  78,49      X
  4.    7 Harri Haatainen                              HKV                 77,93 
          75,06  77,68      X  77,93      X  75,54
  5.   10 Mika Aalto                                   RuovRy              76,13 
          72,03  71,31      X  66,41  71,89  76,13
  6.    5 Viljo Toivanen                               JuuanJ              74,03 
          69,88  74,03  73,50  70,73  73,21  69,45
  7.    8 Ari Mannio                                   LehtJy              72,61 
              X      X  72,61      X      X      X
  8.    4 Stefan Muller                                SUI                 72,07 
          69,57  72,07  71,40  69,27  71,45  69,62
  9.    9 Kalle Sillanpää                              AlajA               69,28 
          64,19  69,28  66,32

P15 100 m   -0,7
  1.    2 Juuso Koivuniemi                             TeuvRi              12,13 
  2.    4 Tommi Pulli                                  SeinU               12,18 
  3.    1 Jesse Koivuniemi                             TeuvRi              12,26 
  4.    6 Janne Salo-Tuisku                            NurmU               12,41 
  5.    7 Pasi Linjamäki                               KauhVi              12,45 
  6.    3 Janne Etelämäki                              KuortK              12,49 
  7.    5 Henri Mäki-Kojola                            SeinU               12,54 
  8.    8 Taavi Ahopelto                               SeinU               12,62 

N 200 m  +0,5
  1.    2 Anna Heiniö                                  TampPy              24,46 
  2.    1 Seyi Omojuwa                                 LahdAh              24,48 
  3.    4 Kirsi Mykkänen                               KNMKY               24,49 
  4.    3 Sanna Aaltonen                               EurajV              24,67 
  5.    5 Katja Salivaara                              MikkKV              24,75 
  6.    7 Minna Laukka                                 JyvKU               25,13 

N 800 m
Erä 1                
  1.   13 Mercy Kochei                                 KEN               2.16,15 
  2.   14 Saara Haanpää                                KokkVe            2.16,63 
  3.   16 Johanna Pura                                 ForsSa            2.17,36 
  4.   19 Janica Mäkelä                                ForsSa            2.17,67 
  5.   17 Henna-Maija Koivisto                         NurmU             2.19,70 
  6.   18 Päivi Knutar                                 KokkVe            2.20,21 
Erä 2                
  1.   21 Maria Shapajeva                              RUS               2.06,32 
  2.   20 Egle Uljas                                   EST               2.06,52 
  3.    2 Suvi Myllymäki                               HKV               2.07,88 
  4.    1 Minna Järvenpää                              KokkVe            2.08,85 
  5.    3 Hanna Haavikko                               TuUL              2.10,44 
  6.    7 Minna Nummela                                HKV               2.11,03 
  7.    4 Maija Saarinen                               LahdAh            2.11,54 
  8.    9 Katriina Välimäki                            NoorNo            2.11,73 
  9.    8 Jenni Nikula                                 KokkVe            2.12,63 
 10.   10 Päivi Varis                                  LahdAh            2.13,05 
 11.    6 Heidi Pappila                                RaisKu            2.14,26 
 12.   11 Heidi Eriksson                               IFNykn            2.16,49 

N 5000 m
  1.    7 Suvi Miettinen                               JäppU            16.40,83 
  2.    4 Heather Gibson                               USA              16.42,29 
  3.    2 Tarja Vesaluoma                              TurWei           16.46,36 
  4.    1 Johanna Peiponen                             RovaLa           16.52,92 
  5.    3 Sanna Kullberg                               OulPy            17.20,36 
  6.    6 Johanna Kykyri                               KälvTa           17.57,35 

N 100 m aj    +0,3

  1.    1 Johanna Halkoaho                             SuodU               13,31 
  2.    3 Paula Peltonen                               ViipU               13,74 
  3.    5 Maiju Björkholm                              LappUM              14,39 
  4.    8 Hanna-Maari Latvala                          KokkVe              14,63 
        7 Maija Lasaroff                               JoensK                DNS 
Alkuerät
Erä 1   +1,7

  1.    7 Maija Lasaroff                               JoensK             14,03q
  2.    6 Niina Kelo                                   JärvPa             14,43q
  3.    8 Hanna-Maari Latvala                          KokkVe             14,51q
Erä 2   +1,8
  1.    1 Johanna Halkoaho                             SuodU              13,23q
  2.    2 Emma Montell                                 AavasU             13,67q
  3.    3 Paula Peltonen                               ViipU              13,71q
  4.    5 Maiju Björkholm                              LappUM             14,26q

N 400 m aj
  1.    4 Ieva Zunda                                   LAT                 57,12 
  2.    3 Anni Korhonen                                VirtU             1.03,65 

N Korkeus
  1.    2 Alina Budnikova                              RUS                   182 
         165 170 174 177 180 182 185
           O  XO   O   O   O   O XXX
  2.    1 Irina Gordejeva                              RUS                   180 
         165 170 174 177 180 182
           O   O   O   O   O XXX
  2.    3 Hanna Mikkonen                               RuovPi                180 
         165 170 174 177 180 182
           -   O   O   O   O XXX
  4.    5 Tiina Hakanen                                TampPy                177 
         165 170 174 177 180
           O   O   O XXO XXX
  4.    6 Elina Smolander                              LapVi                 177 
         165 170 174 177 180
           O   O   O XXO XXX
  6.    4 Mari Sepänmaa                                AlavU                 170 
         165 170 174
           O   O XXX

N Kolmiloikka
  1.    1 Natalia Kilpeläinen-Bäck                     JoensK              13,78 +0,4            
         13,54 13,32 13,50     X     X 13,78
          +0,7  +1,1  +1,2  +0,7  +1,9  +0,4
  2.    7 Sirkka-Liisa Kivine                          EST                 13,61 +0,9            
             X 13,61     X     X 13,27     X
          +1,2  +0,9  +0,7  +1,6  +1,9   0,0
  3.    2 Sohvi Seppälä                                KarhU               13,01 +1,3            
             X 13,01 12,83     X 12,79 12,93
          +1,1  +1,3  +1,5  +0,9  +0,4   0,0
  4.    3 Sofi Fagerholm                               IFDrott             12,69 +0,3            
         12,57     X 12,69     X 12,39     X
          +0,3  +2,0  +0,3  +0,8  +1,7  +0,6
  5.    6 Päivi Kasari                                 JalasJ              12,32 +1,9            
         12,32 12,05 12,04     X 11,99 11,77
          +1,9  +1,2   0,0  +1,3  +2,1  +1.2

N Moukari
  1.    1 Merja Korpela                                SoinSi              67,84 
          64,39  66,92  67,84      X      X  66,62
  2.    8 Lena Solvin                                  IFNykn              62,41 
          59,43  61,55  62,41  61,47  58,92  57,01
  3.    4 Annika Nurminen                              HartVo              60,45 
          54,80  58,22  58,07  58,21  60,45  58,85
  4.    7 Hannele Kuutti                               SavonR              58,64 
              X  58,64  58,50  58,27      X  58,07
  5.    5 Kirsi Koro                                   VirtU               58,52 
          58,14  58,52      X      X  57,66      X
  6.    6 Minna Paavola                                KarhKa              54,83 
              X  51,64  53,73  52,75  54,83      X

N Keihäs
  1.   15 Mikaela Ingberg                              VasaIS              60,70 
          54,65  60,70  58,05  57,83  60,04  60,42
  2.   17 Carita Hinkka                                RiihKi              53,01 
          45,74  53,01      X      X  49,28  51,71
  3.   16 Jelena Jaakkola                              SoinSi              52,21 
              X      X  45,04  50,88  52,21      X
  4.   19 Piritta Kärnä                                LappVe              51,23 
          51,23  49,83      X  48,36      X  46,48
  5.   18 Niina Kelo                                   JärvPa              51,05 
          47,43      X  49,96      X  49,91  51,05

T15 100 m  -1,7
  1.    8 Sara Toivonen                                PerToi              13,09 
  2.    7 Anna Hämäläinen                              KuortK              13,22 
  3.    1 Mirva Vainionpää                             LapVi               13,23 
  4.    4 Sanni Rajaniemi                              YlisKV              13,29 
  5.    6 Emmi Salo-Tuisku                             NurmU               13,42 
  6.    5 Sini-Sofia Savola                            YlisKV              13,86

TUOREIMMAT TULOKSET

TUOREIMMAT TULOKSET


 Suomalaistulokset ulkomailta
 
21.4.2024 Akaa: Toijala-hölkkä kaikki
21.4.2024 Akaa: Toijala-hölkkä
21.4.2024 Mynämäki: 51. Kivistön lenkki
14.4.2024 Helsinki: Helsinki Spring Marathon kaikki
20.4.2024 Kokkola/L: Hallikisat
20.4.2024 Imatra: Pm-tiejuoksut
20.4.2024 Ilmajoki: Pm-tiejuoksut
17.4.2024 Vantaa: 15-9-v. pm-tiejuoksut ja katumaili
14.4.2024 Helsinki: Helsinki Spring Marathon
14.4.2024 Turku: Karikon lenkki sekä M, N, 19- ja 17-v. pm-maastot
14.4.2024 Turku: Karikon lenkki ja pm-maastot kaikki
14.4.2024 Vihti: Nummelanharjun hölkkä
13.4.2024 Lahti: Lahti-juoksu
13.4.2024 Lahti: SAUL:n SM-tiejuoksut
13.4.2024 Lahti: SM-tiejuoksut
13.4.2024 Lahti: Lahti-juoksu kaikki
12.4.2024 Kotka: Ruonalan hallimoniottelut
11.4.2024 Helsinki: Seuraottelu 8
10.4.2024 Kuortane: KLL:n Pohjanmaan alakoulujen pm-kilpailut
6.4.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja kaikki
6.4.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja 6
7.4.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisa 3
7.4.2024 Espoo/A: Hallijuoksusarja
7.4.2024 Karkkila: Pm-tiejuoksut
7.4.2024 Raasepori: Halltävling
6.4.2024 Espoo/Kam: Paran talvicup
6.4.2024 Pori: Karhuhallin keihäs 2
5.4.2024 Kotka: Ruonalan seiväskisa
1.4.2024 Turku: Tulppaanijuoksu kaikki
1.4.2024 Somero: Härkälän lenkki
1.4.2024 Joensuu: 52. Malmijuoksu
1.4.2024 Tampere: 15-9-v. pm-hallikilpailut
1.4.2024 Turku: Tulppaanijuoksu
23.3.2024 Lohja: Talvijuoksusarja 5
23.3.2024 Lohja: Talvijuoksusarja 5 kaikki
29.3.2024 Lohja: Lohjan heittocup 1
27.3.2024 Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
23.3.2024 Ii: Testijuoksusarja ja pm-tiejuoksut
23.3.2024 Ii: Testijuoksusarja 6 ja pm-tiejuoksut kaikki
23.3.2024 Toholampi: Toholammin talvijuoksu
23.3.2024 Toholampi: Toholammin talvijuoksu kaikki
24.3.2024 Pajulahti: 15-9-v. pm-hallikilpailut
24.3.2024 Helsinki: Keväthallikilpailut
24.3.2024 Kuortane: 15-9-v. pm-hallikilpailut
23.3.2024 Helsinki: 15-9-v. pm-hallikilpailut Uusimaa
16.3.2024 Kurikka: Heittokilpailut
17.3.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 2
17.3.2024 Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 1 ja 2 kaikki
17.3.2024 Eckerö: Ungdomsserien 3
15.3.2024 Kalajoki/H: Seiväskisa
16.3.2024 Vantaa: Tiejuoksucup 5
16.3.2024 Vantaa: Tiejuoksucup 5 kaikki
16.–17.3.2024 Helsinki: Helsyn junnuhallikilpailut
17.3.2024 Kotka: 19-9-v. pm-hallikilpailut
17.3.2024 Turku: Palkintokeskuskisa
17.3.2024 Alavus/T: Moukarin talvikisat
2.–3.3.2024 Turku: 13-9-v. pm-hallikilpailut
16.3.2024 Kotka: Kiekon hallimestaruuskilpailut
16.3.2024 Jyväskylä: Junior Indoor Meeting
15.3.2024 Oulu: Ouluhalli Games 5
14.3.2024 Helsinki: Seuraottelu
14.3.2024 Kuopio: PeeÄssän salikisat 4 tulokset puuttuvat
12.3.2024 Kuopio: PeeÄssän salikisat 3 tulokset puuttuvat
13.3.2024 Helsinki: Pk. kilpailu
9.3.2024 Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja
9.3.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja 5
9.3.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja kaikki
9.3.2024 Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja kaikki
10.3.2024 Helsinki: SAUL:n SM-hallimoniottelut
8.–10.3.2024 Tampere: Tampere Junior Indoor Games
9.3.2024 Espoo/Kam: Klubbmästerskap
6.3.2024 Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
6.3.2024 Vantaa: Luolasprintit 3
5.3.2024 Joensuu: Kiekkokisa
3.3.2024 Helsinki: OP Pohjola Junior GP