TULOKSET: Pohjantähti Games, piirin GP-osakilpailu, Pudasjärvi, Suojalinnan urheilukeskus, 22.6.2023


110 urheilijaa, 151 lajisuoritusta

Miehet
M 100 m
1. erä
Tuuli: –1,8
1Niilo JuopperiNiilo Juopperi (-09)KuivAu12.5.0913,52
2Janne KokkonenJanne Kokkonen (-73)LapLu18.9.7314,08SB
3Hannu Timonen-NissiHannu Timonen-Nissi (-56)JyväskKU20.6.5614,62
4Esa PieniniemiEsa Pieniniemi (-58)OulPy3.5.5814,76
5Otso HyykoskiOtso Hyykoski (-09)KuivAu27.12.0918,24
2. erä
Tuuli: –1,4
1Joonas JyrkkäJoonas Jyrkkä (-98)OulPy29.10.9811,18
2Juho FyrsténJuho Fyrstén (-02)OulPy24.12.0211,61
3Tomi SimonenTomi Simonen (-03)AlavVi22.8.0311,65
4Joona RissanenJoona Rissanen (-03)LapLu6.5.0311,86PB
5Oliver RatcliffeOliver Ratcliffe (-07)PosPy13.7.0712,23SB
6Mikael KangaskorteMikael Kangaskorte (-99)KuivAu25.12.9912,57SB
M 200 m
1. erä
Tuuli: –0,6
1Janne KokkonenJanne Kokkonen (-73)LapLu18.9.7329,28SB
2Markku VihersaloMarkku Vihersalo (-78)PohjKoi11.3.7829,78
3Hannu Timonen-NissiHannu Timonen-Nissi (-56)JyväskKU20.6.5630,55
4Otso HyykoskiOtso Hyykoski (-09)KuivAu27.12.0941,62SB
2. erä
Tuuli: –0,4
1Petros PieskäPetros Pieskä (-96)KuivAu10.2.9623,17SB
2Joona RissanenJoona Rissanen (-03)LapLu6.5.0323,37PB
3Elmeri LesonenElmeri Lesonen (-02)SotkJy23.9.0223,46PB
4Juho FyrsténJuho Fyrstén (-02)OulPy24.12.0223,78
M 800 m
1Aapo MäkiniemiAapo Mäkiniemi (-07)LimNM4.2.071.59,59
2Kristian HautakoskiKristian Hautakoski (-05)AlavVi13.1.052.00,30SB
3Niklas MoilanenNiklas Moilanen (-04)KuivAu18.6.042.01,47PB
4Antti MännikköAntti Männikkö (-89)LimNM28.8.892.02,36SB
5Sami PetäjäjärviSami Petäjäjärvi (-90)OulPy10.7.902.02,88
M 3000 m
1Juho HyyryläinenJuho Hyyryläinen (-06)VaalKa3.3.06 9.18,04PB
2Jaakko KotajärviJaakko Kotajärvi (-99)LimNM18.1.99 9.21,49PB
3Chapangwa LubamboChapangwa Lubambo (-98)KuusEV12.8.98 9.30,85SB
4Atte YlipahkalaAtte Ylipahkala (-02)KuivAu20.11.02 9.36,84PB
5Veeti-Valtteri SoikkeliVeeti-Valtteri Soikkeli (-01)OulPy28.5.0110.11,10SB
6Arvi KolehmainenArvi Kolehmainen (-72)AlatPi3.6.7210.22,58
7Ilkka-Petri VälitaloIlkka-Petri Välitalo (-86)LapLu27.6.8610.39,41
M Seiväs/PV
1Antti KoisAntti Kois (-68)HimU2.4.683,70
 3,50/O    3,60/-    3,70/XO    3,90/XXX     
2Olavi RoivainenOlavi Roivainen (-56)SalSa18.5.562,80
 2,60/O    2,70/O    2,80/O    2,90/XXX     
3Jukka MalilaJukka Malila (-60)VeikkVei8.4.602,70SB
 2,40/XO    2,50/O    2,60/XO    2,70/XO SB    2,80/XXX     
M Pituus/LJ
1Mikael KangaskorteMikael Kangaskorte (-99)KuivAu25.12.995,84 +2,0SB
  5,84/2.0 SB     X/1.5     X     X/1.5     P     P     
2Niilo JuopperiNiilo Juopperi (-09)KuivAu12.5.095,09 +3,9
  4,74/3.1     4,91/3.3     5,09/3.9     X/1.7     5,08/1.5 =PB     5,07/2.7     
3Mauno KarjalainenMauno Karjalainen (-65)VaalKa7.11.654,96 +2,5
  X/3.2     X/2.2     X/2.7     4,96/2.5     X/1.3     X/2.8     
M Kuula/SP
1Antti-Pekka RönkköAntti-Pekka Rönkkö (-95)KiimU26.10.9516,90SB
  X     15,95     X     X     X     16,90 SB     
2Matti KahilainenMatti Kahilainen (-96)PihtipTui21.8.9614,27SB
  14,21 SB     14,27 SB     X     X     14,09     X     
3Paavo NiskalaPaavo Niskala (-78)KuivAu22.11.789,75PB
  9,03 PB     9,59 PB     9,39     X     9,75 PB     9,50     
4Heikki AuraHeikki Aura (-76)OulPy12.6.769,33SB
  9,05 SB     X     X     8,98     9,31 SB     9,33 SB     
M Kiekko/DT
1Timo KööpikkäTimo Kööpikkä (-94)SeinäjsU10.5.9444,88SB
  X     43,44 SB     X     42,24     X     44,88 SB     
2Ville PosioVille Posio (-95)ArcticA11.2.9544,45
  44,45     X     42,98     X     X     X     
M17 Kiekko/DT
1Aaron RissanenAaron Rissanen (-06)LapLu29.10.0643,24SB
  39,40     43,24 SB     40,38     40,85     39,53     41,38     
P13 60 m
Tuuli: –1,4
1Juho DaavittilaJuho Daavittila (-10)PohjKoi21.9.10 8,64
2Topi JuopperiTopi Juopperi (-12)KuivAu24.10.1210,51
P13 1000 m
1Aarni Ala-RämiAarni Ala-Rämi (-10)PudasjU22.6.103.18,12PB
M60 Pituus/LJ
1Esa PieniniemiEsa Pieniniemi (-58)OulPy3.5.584,56 +4,6
  4,39/0.9     X/1.8     X/1.3     4,56/4.6     X/1.2     X/4.0     
Naiset
N 100 m
1. erä
Tuuli: –2,6
1Jenna-Emilia PiirainenJenna-Emilia Piirainen (-03)PohjKoi9.1.0313,32PB
2Siiri PoikelaSiiri Poikela (-05)PohjKoi7.11.0513,43SB
3Lotta PudasLotta Pudas (-06)VeitsilKV10.11.0613,47SB
4Aada NiemiAada Niemi (-06)OulPy4.2.0613,61
5Olivia LaineOlivia Laine (-07)PohjKoi15.9.0713,86
6Saimi LithoviusSaimi Lithovius (-05)LimNM7.7.0514,07SB
7Miila PuominenMiila Puominen (-08)PudasjU15.4.0815,64SB
8Minella VähäMinella Vähä (-06)OulPy10.3.0616,53PB
2. erä
Tuuli: –0,4
1Anni NiskalaAnni Niskala (-08)KuivAu4.11.0812,93SB
2Saana PeuraSaana Peura (-03)TervTe19.1.0312,98SB
3Iiris TörrönenIiris Törrönen (-98)OulPy25.5.9813,01SB
4Ilona KamunenIlona Kamunen (-01)KuivAu7.6.0113,10SB
5Erika UtriainenErika Utriainen (-86)VeitsilKV15.10.8613,13SB
6Taru VäisänenTaru Väisänen (-99)OulPy10.2.9913,20
7Jenniina TuuraJenniina Tuura (-07)KalajJu12.4.0713,33
3. erä
Tuuli: –1,5
1Aino VuorjokiAino Vuorjoki (-05)KuivAu7.11.0512,19SB
2Jandeh JallowJandeh Jallow (-97)OulPy25.9.9712,45
3Essi NiskalaEssi Niskala (-05)KuivAu24.5.0512,52SB
4Sonja StångSonja Stång (-02)KuivAu18.3.0212,57
5Merituuli JääskeläinenMerituuli Jääskeläinen (-96)LappUM18.7.9612,58
6Emma MäkikallioEmma Mäkikallio (-02)PohjKoi9.2.0212,63
7Anniina PiipponenAnniina Piipponen (-07)VeitsilKV13.6.0712,69
N 200 m
1. erä
Tuuli: –0,2
1Anna-Sofia OrajärviAnna-Sofia Orajärvi (-05)KuivAu20.2.0528,42SB
2Aada NiemiAada Niemi (-06)OulPy4.2.0628,43
3Eerika RahkoEerika Rahko (-05)PohjKoi15.6.0528,69PB
4Olivia LaineOlivia Laine (-07)PohjKoi15.9.0728,84PB
5Maija KumpulaMaija Kumpula (-47)OulPy5.3.4736,80
2. erä
Tuuli: –1,2
1Anni NiskalaAnni Niskala (-08)KuivAu4.11.0826,45PB =kk15
2Jenna-Emilia PiirainenJenna-Emilia Piirainen (-03)PohjKoi9.1.0327,09SB
3Rosa KilpiRosa Kilpi (-97)KuivAu7.1.9727,24SB
4Alina HummastiAlina Hummasti (-05)SalSa 23.9.0528,32SB
3. erä
Tuuli: –1,4
1Taru VäisänenTaru Väisänen (-99)OulPy10.2.9927,29
2Erika UtriainenErika Utriainen (-86)VeitsilKV15.10.8627,34SB
3Ilona KamunenIlona Kamunen (-01)KuivAu7.6.0127,56
4Eveliina ArvolaEveliina Arvola (-05)KuivAu7.10.0528,29
4. erä
Tuuli: –2,2
1Aino VuorjokiAino Vuorjoki (-05)KuivAu7.11.0525,56SB
2Sandra-Sofia NieminenSandra-Sofia Nieminen (-00)OulPy7.10.0026,14
3Emma MäkikallioEmma Mäkikallio (-02)PohjKoi9.2.0226,22SB
4Merituuli JääskeläinenMerituuli Jääskeläinen (-96)LappUM18.7.9627,56SB
N 800 m
1Helinä NiskanenHelinä Niskanen (-07)SuomRa4.2.072.43,90PB
N 5000 m
1Ella SorvistoElla Sorvisto (-04)KuivAu1.4.0418.19,32PB kk19
2Kaisa KeränenKaisa Keränen (-07)KuivAu30.7.0718.24,68PB kk17(17-v. ka 38.) (16-v. ka 16.)
3Mari UlkuniemiMari Ulkuniemi (-88)RunClub26.9.8818.27,96SB
4Vilma SorvistoVilma Sorvisto (-04)KuivAu1.4.0418.28,50PB
5Iina LohvansuuIina Lohvansuu (-92)KU-5814.5.9219.47,97SB
Henna VanhanenHenna Vanhanen (-78)PudasjU3.7.7818.17,96DQ
Marjo VesalaMarjo Vesala (-86)PudasjU19.7.8621.42,16DQ
N 100 m aidat/hurdles
Tuuli: –1,0
1Essi NiskalaEssi Niskala (-05)KuivAu24.5.0514,15SB
2Sonja StångSonja Stång (-02)KuivAu18.3.0214,35
3Anna-Sofia OrajärviAnna-Sofia Orajärvi (-05)KuivAu20.2.0517,65
N Seiväs/PV
1Olivia HärkönenOlivia Härkönen (-02)VeitsilKV23.9.023,60=PB
 3,10/O    3,20/O    3,30/XO    3,40/O    3,50/O    3,60/XXO =PB    3,70/XXX     
2Aamu UusitaloAamu Uusitalo (-06)HimU 31.5.063,20
 3,20/XO    3,30/XXX     
3Kiia PerkausKiia Perkaus (-03)PohjKoi18.6.033,10SB
 3,00/XXO    3,10/O SB    3,20/XXX     
4Ruut SalmiRuut Salmi (-07)KuivAu 4.4.072,30PB
 2,00/XXO    2,10/XO    2,20/XO    2,30/XXO PB    2,40/XXX     
Emilia TuomaalaEmilia Tuomaala (-02)SalSa20.7.02NH
 3,10/XXX     
N Pituus/LJ
1Saana PeuraSaana Peura (-03)TervTe19.1.036,04 +1,7PB (22-v. ka 87.)
  3,87/3.2     5,73/2.4     5,70/0.7     X/2.0     5,82/1.1 SB     6,04/1.7 PB     
2Katja KangasKatja Kangas (-90)PohjKoi21.12.905,81 +2,3
  5,37/2.2     X/2.4     X/4.8     X/1.7     X/2.4     5,81/2.3     
3Anniina PiipponenAnniina Piipponen (-07)VeitsilKV13.6.075,44 +1,5PB
  5,10/1.7     5,28/4.3     5,40/1.3 PB     5,44/2.6     5,44/1.5 PB     X/4.5     
4Livia KähtäväLivia Kähtävä (-08)AlavVi17.6.085,44 +3,7
  5,13/3.4     5,38/1.9     5,21/1.6     5,24/0.8     5,44/3.7     X/2.5     
5Saana TurunenSaana Turunen (-05)SotkJy18.1.055,30 +2,2
  5,10/2.2     5,30/2.2     X/2.6     5,19/1.8     5,24/1.9 =SB     5,29/2.2     
6Eveliina LehtolaEveliina Lehtola (-03)OulPy27.3.035,07 +2,0
  5,07/2.0     X/1.7     5,06/3.8     4,93/2.6     5,03/1.7     X/3.9     
7Saimi LithoviusSaimi Lithovius (-05)LimNM7.7.055,02 +2,8
  X/1.4     X/2.9     5,01/1.9 =SB     X/1.2     5,02/2.8     X/3.0     
8Emmi RantalaEmmi Rantala (-05)OulPy28.3.054,96 +3,1
  3,55/1.9     4,94/2.7     4,65/2.4     4,71/2.7     X/4.0     4,96/3.1     
9Lotta PudasLotta Pudas (-06)VeitsilKV10.11.064,79 +4,3
  4,73/1.8 =PB     4,71/2.6     4,79/4.3     X     X     X     
10Tiina JaakolaTiina Jaakola (-10)KuivAu3.6.104,54 +2,6
  4,37/2.8     4,54/2.6     4,30/2.5     
11Henna SaarenpääHenna Saarenpää (-07)SalSa 6.3.074,40 +2,0PB
  4,27/1.0     4,25/2.4     4,40/2.0 PB     
12Minella VähäMinella Vähä (-06)OulPy10.3.063,43 +1,8PB
  3,06/4.2     3,33/2.9     3,43/1.8 PB     
Miia KiiskiMiia Kiiski (-94)JoensKa1.8.94NM +1,7
  X/2.3     X/2.2     X/1.7     
N Kuula/SP
1Enni AulaEnni Aula (-03)PudasjU13.9.0312,06SB
  X     X     11,67 SB     11,74 SB     12,06 SB     11,83     
2Eveliina LehtolaEveliina Lehtola (-03)OulPy27.3.0311,15SB
  X     11,15 SB     10,56     X     10,86     10,98     
3Emmi RantalaEmmi Rantala (-05)OulPy28.3.058,62PB
  8,15 PB     8,20 PB     8,62 PB     X     7,87     8,08     
N Kiekko/DT
1Matleena ParpalaMatleena Parpala (-01)HIFK10.12.0141,85
  X     41,85     X     X     X     38,66     
2Elina MännikköElina Männikkö (-02)KuivAu18.4.0230,06PB
  X     X     X     30,06 PB     26,84     26,68     
T15 800 m
1Silja AlahäiväläSilja Alahäivälä (-08)PudasjU9.6.082.48,47PB
2Minja SiltakoskiMinja Siltakoski (-09)OulPy18.1.092.57,10PB
3Nella SiltakoskiNella Siltakoski (-10)OulPy28.10.103.06,29PB
T13 60 m
Tuuli: –1,2
1Aamu AarnioAamu Aarnio (-11)KuivAu29.10.11 8,71
2Taika PurolaTaika Purola (-10)OulPy17.8.10 8,99
3Tiina JaakolaTiina Jaakola (-10)KuivAu3.6.10 9,04PB
4Anni JuntunenAnni Juntunen (-13)KuivAu25.10.13 9,64
5Anni PasanenAnni Pasanen (-11)SuomRa11.6.1110,11PB
6Wilma KemppainenWilma Kemppainen (-11)SuomRa17.6.1110,27PB
T13 1000 m
1Saimi JuntunenSaimi Juntunen (-11)SuomRa12.10.113.39,78PB
2Wilma KemppainenWilma Kemppainen (-11)SuomRa17.6.114.01,08PB
3Iiris PiriIiris Piri (-10)PudasjU12.7.104.02,04
4Nella PyykkönenNella Pyykkönen (-11)SuomRa24.1.114.08,33PB
T11 1000 m
1Anniina ManninenAnniina Manninen (-12)SuomRa29.8.123.54,74PB
2Pinja PyykkönenPinja Pyykkönen (-12)SuomRa30.5.124.04,59PB
3Reetamari PoijulaReetamari Poijula (-13)PudasjU22.1.134.05,34PB
4Ellen PoikelaEllen Poikela (-12)PohjKoi3.10.124.14,34PB
T11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone)
1Venla PasanenVenla Pasanen (-13)SuomRa25.5.134,00 +3,0PB
  3,91/2.5     4,00/4.4     3,95/3.0     3,85/1.5 PB     4,00/3.0     3,86/1.7 PB     
2Saana DaavittilaSaana Daavittila (-12)PohjKoi18.4.123,97 +2,0PB
  3,86/3.3     3,77/1.7 PB     3,87/2.0 PB     3,80/1.6     3,92/2.6     3,97/2.0 PB     
3Anniina ManninenAnniina Manninen (-12)SuomRa29.8.123,87 +5,0PB
  X/3.2     3,52/1.5 PB     3,87/5.0     3,41/2.4     3,50/2.2     3,50/3.5     
4Anni JuntunenAnni Juntunen (-13)KuivAu25.10.133,66 +3,2
  3,66/2.9     3,56/2.0     3,66/3.2     3,60/2.8     3,50/2.0     3,44/1.7     
5Reetamari PoijulaReetamari Poijula (-13)PudasjU22.1.133,31 +2,1PB
  3,31/2.1     3,30/2.7     X/2.8     X/2.5     3,25/0.8 PB     3,25/2.2     

TUOREIMMAT TULOKSET

TUOREIMMAT TULOKSET


 Suomalaistulokset ulkomailta
 
19.2.2024 Joensuu: Pk. kilpailut
19.2.2024 Kotka: Ruonalan helmihallikilpailut 2
17.2.2024 Lohja: Talvijuoksusarja 4 kaikki
17.2.2024 Lohja: Talvijuoksusarja 4
16.–18.2.2024 Jyväskylä: SAUL:n SM-hallikilpailut
17.2.2024 Imatra: 3-loikkakisa
18.2.2024 Joensuu: Pituuskilpailu
18.2.2024 Kaustinen: Moukarin SM-talvikilpailut
17.–18.2.2024 Tampere: SM-hallikilpailut
17.2.2024 Helsinki: TUL:n 15-9-v. aluemestaruushallikilpailut
17.2.2024 Pori: 15-9-v. pm-hallikilpailut
16.2.2024 Kalajoki/H: Hallikisat
15.2.2024 Helsinki: Seuraottelu 5
14.2.2024 Mikkeli: Hallitonnit
14.2.2024 Helsinki: Pk. kilpailu
13.2.2024 Rovaniemi: Hyppykisa
14.2.2024 Lappeenranta: Intersport hallikisa 3
14.2.2024 Turku/T: PNG Valentine meet
14.2.2024 Joensuu: Kolmiloikkakisa
14.2.2024 Mustasaari: Stavtävling
11.2.2024 Salo: SAUL:n pm-hallikilpailut
11.2.2024 Salo: SAUL:n pm-kilpailujen lentävä 30 m
10.2.2024 Vantaa: Tiejuoksucup 4 kaikki
10.2.2024 Vantaa: Tiejuoksucup 4
11.2.2024 Helsinki: Helsyn junnuviestit
10.2.2024 Rovaniemi: Talvisarjajuoksu peruutettu
11.2.2024 Bærum NOR: Hallimaaottelu
11.2.2024 Kuortane: Pohjanmaan hallikisat 2
11.2.2024 Tampere: Kansalliset kilpailut
10.2.2024 Jyväskylä: Mastershallikisa
10.2.2024 Helsinki: Pm-hallikilpailut
10.2.2024 Kouvola: Pm-hallikilpailut
10.2.2024 Jyväskylä: Hallitonni
10.2.2024 Tampere: Pirkanmaan hallikilpailut
10.2.2024 Turku: Kansallinen juniorihallikilpailu
9.2.2024 Helsinki: Seiväskisa
10.2.2024 Oulu: Ouluhalli Games 4
10.2.2024 Joensuu: Areena Indoor Games
9.2.2024 Savonlinna: Seiväshypyn leirikisa
7.2.2024 Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
7.2.2024 Vantaa: Luolasprintit 2
3.–4.2.2024 Helsinki: Helsyn nuorten hallimoniottelut
6.2.2024 Jyväskylä: Seiväskisa
3.2.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja 4
13.1.2024 Joensuu: Sisu 6 h
3.2.2024 Mikkeli: Talvijuoksusarja 4 kaikki
5.2.2024 Kotka: Ruonalan helmihallikilpailut 1
4.2.2024 Kalajoki/H: Hallikisat
4.2.2024 Savonlinna: Pm-hallikilpailut
4.2.2024 Helsinki: Aitajuoksukisat
20.–21.1.2024 Tampere: 22-, 19-, 17-, 15- ja 14-v. SM-hallimoniottelut
4.2.2024 Espoo/A: Arenakävelyt ja hallijuoksusarja
4.2.2024 Rovaniemi: SantaClaus -hallikilpailut
4.2.2024 Oulu: Ouluhalli Games 3
4.2.2024 Turku: Varsy-hallikilpailut 2
3.2.2024 Pajulahti: Vauhdittomien hyppyjen SM-kisat
3.2.2024 Kajaani: Pk. kilpailut
3.2.2024 Helsinki: Helsyhallikilpailut 2
3.2.2024 Jyväskylä: Hipposhallikilpailut 2
3.2.2024 Turku: Kupittaan kisat
3.2.2024 Rovaniemi: Tunturihallikilpailut
31.1.2024 Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
27.1.2024 Ii: Testijuoksusarja 5
27.1.2024 Ii: Ii, Testijuoksusarja 5 kaikki
29.1.2024 Kokkola: Hallikisat
28.1.2024 Kuortane: Seiväskilpailu
28.1.2024 Helsinki: Helsy-hallikilpailut 1
27.–28.1.2024 Helsinki: Helsy-hallikilpailut 1
28.1.2024 Hyvinkää: Hallihypyt
28.1.2024 Oulu: Pm- hallikilpailut
28.1.2024 Lahti: Pikajuoksucup 2
28.1.2024 Turku: Varsy-hallikilpailut 1
27.1.2024 Kuopio: Pm-kilpailut
27.1.2024 Mustasaari: Botnia Junior Games
27.1.2024 Tampere: Pirkkahallijuoksut