TILASTOPAJA
URHEILIJAHAKU
Etusivu
Ilmaiset
Tulokset
2024
Tuloskatsaus 19.3.-29.3.2024
Tulospalvelu 2002-2024
Tuloksia 1907-2012
Suomen Top 20 (1997-)
2024 ulkona
2024 halli
(1.6.2023-31.5.2024)
2023 ulkona
Suomen ennätykset
(Kaikki sarjat)
Aikuiset
22-vuotiaat
19-vuotiaat
17-vuotiaat
Muut
Seuraliiga
Kalevan Malja
Nuorisotoimintakilpailu
Tulevat tähdet - monipuolisuuskilpailu
Kalevan kisojen ranking
Suomalaisten arvokisarajat
Tilastopajacup
Maksulliset
Vuositilastot (1932-)
(Kaikki sarjat, myös seura- ja piiritilastot)
2024 ulkona
2024 halli
(1.6.2023-31.5.2024)
2023 ulkona
2023 halli
(1.6.2022-31.5.2023)
VIESTITILASTOT
Kaikkien aikojen tilastot
Aikuiset
Juniorit
Seurat ja piirit
Yli 30-vuotiaiden tilastot
Vuositilastot
Kaikkien aikojen tilastot
Mitalistit
Henkilökohtaiset SM-kisat
SM-viestit ja SM-maastojen
joukkuekisat
Kansainväliset arvokisat
Tilaajat
Kirjaudu sisään
Kirjaudu ulos
Tilaaminen
Rekisteröityminen
Tilauksen jatkaminen
Sisältö ja hinnat
Käyttäjän tiedot
Tilastopaja Oy
Yhteystiedot
Tilastopaja Oy
Verkaranta 2 H 189
20660 Littoinen
juhani@tilastopaja.fi
050 5525070
In English
TULOKSET: Pm-maastot, Helsinki, 3.5.2023
118 urheilijaa, 118 lajisuoritusta
Miehet/Pojat, valitse laji
P10 1,5 km maastojuoksu
P11 1,5 km maastojuoksu
P12 2 km maastojuoksu
P13 2 km maastojuoksu
P9 1 km maastojuoksu
Naiset/Tytöt, valitse laji
T10 1,5 km maastojuoksu
T11 1,5 km maastojuoksu
T12 2 km maastojuoksu
T13 2 km maastojuoksu
T9 1 km maastojuoksu
Miehet
P13 2 km maastojuoksu
1
Topias Karhu
Topias Karhu
(-10)
ViipU
22.5.10
8.06
2
Oliver Ekman
Oliver Ekman
(-10)
VantSa
14.1.10
8.40
3
Eetu Tilander
Eetu Tilander
(-10)
KU-58
2.11.10
10.13
P12 2 km maastojuoksu
1
Onni Tuominen
Onni Tuominen
(-11)
HKV
24.2.11
7.01
2
Valtteri Sundberg
Valtteri Sundberg
(-11)
VeikkVei
24.7.11
7.14
3
Sebastian Sappinen
Sebastian Sappinen
(-11)
EspTa
25.7.11
7.32
4
Emil Pakkala
Emil Pakkala
(-11)
HKV
8.2.11
7.50
5
Roope Suoniemi
Roope Suoniemi
(-11)
HKV
3.4.11
8.03
6
Veeti Vasamo
Veeti Vasamo
(-11)
HKV
20.4.11
8.29
7
Alfons Rautawaara
Alfons Rautawaara
(-11)
EspTa
22.12.11
8.45
8
Bruno Toivokainen
Bruno Toivokainen
(-11)
ViipU/EST
29.11.11
10.57
P11 1,5 km maastojuoksu
1
Otso Järvinen
Otso Järvinen
(-12)
HelsTa
9.4.12
4.40
2
Lac Torkkeli
Lac Torkkeli
(-12)
EspTa
2.1.12
4.42
3
Roope Asikainen
Roope Asikainen
(-12)
HKV
2.1.12
4.43
4
Martin Maula
Martin Maula
(-12)
EspTa
4.5.12
4.44
5
Samuel Saranen
Samuel Saranen
(-12)
HKV
23.5.12
4.46
6
Aarni Ristimäki
Aarni Ristimäki
(-12)
EspTa
17.9.12
4.48
7
Elvin Glad-Schreven
Elvin Glad-Schreven
(-12)
VeikkVei
20.10.12
4.59
8
Riku Säilynoja
Riku Säilynoja
(-12)
EspTa
9.9.12
5.01
9
Niilo Aalto
Niilo Aalto
(-12)
VeikkVei
22.1.12
5.07
10
Niilo Peippo
Niilo Peippo
(-12)
HKV
4.2.12
5.24
11
Teemu Lilja
Teemu Lilja
(-12)
HelsTa
25.4.12
5.27
12
Lauri Sarparanta
Lauri Sarparanta
(-12)
ViipU
27.1.12
5.29
13
Gabriel Pashur
Gabriel Pashur
(-12)
ViipU
16.9.12
6.15
14
Oskar Mäkelä
Oskar Mäkelä
(-12)
ViipU
31.12.12
6.22
P10 1,5 km maastojuoksu
1
Nooa Laine
Nooa Laine
(-13)
EspTa
21.6.13
4.46
2
Eetu Rantala
Eetu Rantala
(-13)
EspTa
12.10.13
4.55
3
Rafael Airaksinen
Rafael Airaksinen
(-13)
LeppSi
2.8.13
5.05
4
Otso Aalto
Otso Aalto
(-13)
VeikkVei
10.11.13
5.08
5
Luukas Törmälä
Luukas Törmälä
(-13)
HKV
12.2.13
5.10
6
Alessio Von Hertzen
Alessio Von Hertzen
(-13)
ViipU
12.5.13
5.21
7
Vertti Ylösjoki
Vertti Ylösjoki
(-13)
ViipU
23.1.13
5.22
8
Topias Palmu
Topias Palmu
(-13)
EspTa
31.3.13
5.23
9
Robert Toivokainen
Robert Toivokainen
(-13)
ViipU
1.5.13
5.35
10
Akseli Koponen
Akseli Koponen
(-13)
ViipU
5.10.13
5.38
11
Oskari Talja
Oskari Talja
(-13)
HelsTa
8.1.13
5.46
12
Linus Lehtinen
Linus Lehtinen
(-13)
HKV
13.1.13
5.47
P9 1 km maastojuoksu
1
Tuukka Tamminen
Tuukka Tamminen
(-14)
HKV
10.1.14
3.55
2
Teo Lehtonen
Teo Lehtonen
(-14)
KU-58
14.1.14
3.57
3
Lukas Hagnäs
Lukas Hagnäs
(-15)
EspTa
26.12.15
4.05
4
Eemeli Karhu
Eemeli Karhu
(-15)
ViipU
10.4.15
4.08
5
Alvar Waltari
Alvar Waltari
(-14)
EspTa
24.3.14
4.22
6
Walter Hagnäs
Walter Hagnäs
(-15)
EspTa
26.12.15
4.26
8
Reino Vikberg
Reino Vikberg
(-15)
HKV
18.8.15
4.45
9
Sulo Kettunen
Sulo Kettunen
(-15)
HKV
18.1.15
6.07
10
Oskar Saarinen
Oskar Saarinen
(-15)
ViipU
16.2.15
6.23
Naiset
T13 2 km maastojuoksu
1
Alina Virtanen
Alina Virtanen
(-10)
HKV
29.6.10
8.32
2
Anna Ristimäki
Anna Ristimäki
(-10)
EspTa
15.1.10
8.33
3
Emmi Riutankoski
Emmi Riutankoski
(-10)
HKV
10.3.10
8.48
4
Minni Kanerva
Minni Kanerva
(-10)
KU-58
18.8.10
9.03
5
Essi Järvinen
Essi Järvinen
(-10)
HelsTa
22.9.10
9.08
6
Veera Matikka
Veera Matikka
(-10)
KU-58
24.8.10
9.11
6
Inka Blom
Inka Blom
(-10)
KU-58
25.5.10
9.11
8
Alisa Männistö
Alisa Männistö
(-10)
EspTa
30.11.10
10.03
T12 2 km maastojuoksu
1
Miida Wasström
Miida Wasström
(-11)
KU-58
29.5.11
8.02
2
Meeri Saha
Meeri Saha
(-11)
KU-58
25.10.11
8.04
3
Elea Leppänen
Elea Leppänen
(-11)
KU-58
20.3.11
8.06
4
Jenni Mikkonen
Jenni Mikkonen
(-11)
EspTa
19.5.11
8.10
5
Dalila Azevedo
Dalila Azevedo
(-11)
HelsJy
26.5.11
8.33
6
Enia Gürler
Enia Gürler
(-11)
HKV
20.9.11
8.40
7
Venla Torkkeli
Venla Torkkeli
(-11)
EspTa
29.12.11
8.45
8
Saaga Lampi
Saaga Lampi
(-11)
EspTa
9.2.11
8.50
9
Iiris Lampinen
Iiris Lampinen
(-11)
ViipU
2.1.11
8.55
10
Pinja Kokkonen
Pinja Kokkonen
(-11)
ViipU
8.12.11
9.01
11
Minea Onnela
Minea Onnela
(-11)
HKV
17.8.11
9.04
12
Saga-Inger Korja
Saga-Inger Korja
(-11)
HKV
14.8.11
9.05
13
Siiri Ivanoff
Siiri Ivanoff
(-11)
ViipU
16.12.11
9.56
14
Eeda Savikko
Eeda Savikko
(-11)
HelsJy
17.10.11
10.06
15
Laura Sirola
Laura Sirola
(-11)
ViipU
2.6.11
10.17
16
Stella Sifo
Stella Sifo
(-11)
ViipU
22.7.11
10.53
T11 1,5 km maastojuoksu
1
Meribel Väli
Meribel Väli
(-12)
EspTa/EST
10.2.12
4.53
2
Lilja Säisä
Lilja Säisä
(-12)
EspTa
19.9.12
4.58
3
Felica Myllyniemi
Felica Myllyniemi
(-12)
HKV
4.2.12
5.03
4
Inka Somerjoki
Inka Somerjoki
(-12)
EspTa
15.2.12
5.05
5
Sini Jaatinen
Sini Jaatinen
(-12)
EspTa
31.1.12
5.13
6
Anni Tuomisto
Anni Tuomisto
(-12)
KU-58
17.7.12
5.15
7
Lilja Finnilä
Lilja Finnilä
(-12)
EspTa
10.5.12
5.18
8
Jenni Haapanen
Jenni Haapanen
(-12)
EspTa
18.3.12
5.20
9
Inari Vartiainen
Inari Vartiainen
(-12)
ViipU
3.7.12
5.25
10
Lilian Mikkola
Lilian Mikkola
(-12)
HKV
13.6.12
5.26
11
Jessica Wallius
Jessica Wallius
(-12)
HKV
18.2.12
5.27
12
Minni Vilenius
Minni Vilenius
(-12)
HKV
17.8.12
5.46
13
Hawa Bah
Hawa Bah
(-12)
ViipU
30.6.12
5.57
14
Siiri Haikala
Siiri Haikala
(-12)
ViipU
17.9.12
5.58
15
Nella Bertula
Nella Bertula
(-12)
ViipU
26.11.12
6.22
16
Ella Almgren
Ella Almgren
(-12)
ViipU
28.8.12
6.30
T10 1,5 km maastojuoksu
1
Alli-Ester Vanhakylä
Alli-Ester Vanhakylä
(-13)
EspTa
27.11.13
5.13
2
Venla Leppänen
Venla Leppänen
(-13)
EspTa
6.1.13
5.14
3
Hilda Palmén
Hilda Palmén
(-13)
EspTa
7.5.13
5.18
4
Milja Parkkamäki
Milja Parkkamäki
(-13)
RekRai
17.11.13
5.36
5
Mimosa Jahkola
Mimosa Jahkola
(-13)
HKV
27.3.13
5.39
6
Lianna Laitinen
Lianna Laitinen
(-13)
ViipU
24.6.13
5.46
7
Elsa Alakoski
Elsa Alakoski
(-13)
VantSa
3.7.13
5.49
8
Pihla Viljakainen
Pihla Viljakainen
(-13)
EspTa
22.11.13
5.54
9
Olivia Viljakainen
Olivia Viljakainen
(-13)
EspTa
10.2.13
5.58
10
Silja Sääksvuori
Silja Sääksvuori
(-13)
EspTa
1.4.13
6.00
11
Iris Bomb
Iris Bomb
(-13)
EspTa
26.12.13
6.02
12
Laila Hälinen
Laila Hälinen
(-13)
ViipU
24.3.13
6.05
13
Veera Pulkkanen
Veera Pulkkanen
(-13)
HKV
17.4.13
6.22
14
Mea Väisänen
Mea Väisänen
(-13)
VantSa
28.4.13
6.28
15
Oona Sievänen
Oona Sievänen
(-13)
KU-58
10.3.13
6.46
16
Elli Ahlroth
Elli Ahlroth
(-13)
ViipU
29.8.13
7.17
17
Sofia Sifo
Sofia Sifo
(-13)
ViipU
28.5.13
7.18
T9 1 km maastojuoksu
1
Sonja Korpela
Sonja Korpela
(-14)
VantSa
7.2.14
4.04
2
Mila Vuorinen
Mila Vuorinen
(-14)
EspTa
22.7.14
4.07
3
Fiona Stephens Järvinen
Fiona Stephens Järvinen
(-14)
ViipU
4.7.14
4.09
4
Isla Perttula
Isla Perttula
(-14)
HKV
2.3.14
4.11
5
Eevi Salmela
Eevi Salmela
(-15)
HKV
25.1.15
4.21
6
Seela Ivanoff
Seela Ivanoff
(-14)
ViipU
19.7.14
4.30
7
Ronja Saarelainen
Ronja Saarelainen
(-14)
EspTa
16.4.14
4.34
8
Iida Kekkonen
Iida Kekkonen
(-15)
ViipU
14.1.15
4.47
9
Elvi Tuusvuori
Elvi Tuusvuori
(-14)
ViipU
7.1.14
4.56
10
Silja Rämö
Silja Rämö
(-14)
ViipU
17.9.14
4.57
12
Siiri Turunen
Siiri Turunen
(-15)
HKV
31.7.15
5.10
13
Oona Seppänen
Oona Seppänen
(-14)
KU-58
19.1.14
5.19
14
Julia Meskanen
Julia Meskanen
(-16)
HelsJy
18.11.16
5.28
15
Emma Peippo
Emma Peippo
(-15)
HKV
9.8.15
5.35
16
Ilona Puustinen
Ilona Puustinen
(-14)
ViipU
28.5.14
6.31
TUOREIMMAT TULOKSET
▼
TUOREIMMAT TULOKSET
Suomalaistulokset ulkomailta
27.3.2024
Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
23.3.2024
Ii: Testijuoksusarja ja pm-tiejuoksut
23.3.2024
Ii: Testijuoksusarja 6 ja pm-tiejuoksut kaikki
23.3.2024
Toholampi: Toholammin talvijuoksu
23.3.2024
Toholampi: Toholammin talvijuoksu kaikki
24.3.2024
Pajulahti: 15-9-v. pm-hallikilpailut
24.3.2024
Helsinki: Keväthallikilpailut
24.3.2024
Kuortane: 15-9-v. pm-hallikilpailut
23.3.2024
Helsinki: 15-9-v. pm-hallikilpailut Uusimaa
16.3.2024
Kurikka: Heittokilpailut
17.3.2024
Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 2
17.3.2024
Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 1 ja 2 kaikki
17.3.2024
Eckerö: Ungdomsserien 3
15.3.2024
Kalajoki/H: Seiväskisa
16.3.2024
Vantaa: Tiejuoksucup 5
16.3.2024
Vantaa: Tiejuoksucup 5 kaikki
16.–17.3.2024
Helsinki: Helsyn junnuhallikilpailut
17.3.2024
Kotka: 19-9-v. pm-hallikilpailut
17.3.2024
Turku: Palkintokeskuskisa
17.3.2024
Alavus/T: Moukarin talvikisat
2.–3.3.2024
Turku: 13-9-v. pm-hallikilpailut
16.3.2024
Kotka: Kiekon hallimestaruuskilpailut
16.3.2024
Jyväskylä: Junior Indoor Meeting
15.3.2024
Oulu: Ouluhalli Games 5
14.3.2024
Helsinki: Seuraottelu
14.3.2024
Kuopio: PeeÄssän salikisat 4 tulokset puuttuvat
12.3.2024
Kuopio: PeeÄssän salikisat 3 tulokset puuttuvat
13.3.2024
Helsinki: Pk. kilpailu
9.3.2024
Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja
9.3.2024
Mikkeli: Talvijuoksusarja 5
9.3.2024
Mikkeli: Talvijuoksusarja kaikki
9.3.2024
Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja kaikki
10.3.2024
Helsinki: SAUL:n SM-hallimoniottelut
8.–10.3.2024
Tampere: Tampere Junior Indoor Games
9.3.2024
Espoo/Kam: Klubbmästerskap
6.3.2024
Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
6.3.2024
Vantaa: Luolasprintit 3
5.3.2024
Joensuu: Kiekkokisa
3.3.2024
Helsinki: OP Pohjola Junior GP
4.3.2024
Joensuu: Pk. kilpailut
4.3.2024
Kokkola: Hallikisat
2.3.2024
Espoo/Kam: Paran talvicup
3.3.2024
Espoo/A: Hallijuoksusarja
3.3.2024
Savonlinna: Keväthallikilpailut
2.3.2024
Helsinki: 15-9-v. pm-hallikilpailut
29.2.2024
Helsinki: Seuraottelu 6
24.2.2024
Ii: Testijuoksusarja
24.2.2024
Ii: Ii, Testijuoksusarja 5 kaikki
25.2.2024
Tampere: Hallimaraton kaikki
25.2.2024
Tampere: Hallimaraton
28.2.2024
Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
28.2.2024
Pori: Nuorten aitasprintit
28.2.2024
Jyväskylä: Seiväskisa
27.2.2024
Joensuu: Motonet-kilpailut
24.–25.2.2024
Mustasaari: 22-, 19- ja 17-v. SM-hallikilpailut
25.2.2024
Turku: 13-9-v. pm-hallimoniottelut
24.2.2024
Pori: Karhuhallin keihäs
22.2.2024
Kuopio: PeeÄssän salikisat 2 tulokset puuttuvat
21.2.2024
Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
20.2.2024
Kuopio: PeeÄssän salikisat 1 tulokset puuttuvat
19.2.2024
Joensuu: Pk. kilpailut
19.2.2024
Kotka: Ruonalan helmihallikilpailut 2
17.2.2024
Lohja: Talvijuoksusarja 4 kaikki
17.2.2024
Lohja: Talvijuoksusarja 4
16.–18.2.2024
Jyväskylä: SAUL:n SM-hallikilpailut
17.2.2024
Imatra: 3-loikkakisa
18.2.2024
Joensuu: Pituuskilpailu
18.2.2024
Kaustinen: Moukarin SM-talvikilpailut
17.–18.2.2024
Tampere: SM-hallikilpailut
17.2.2024
Helsinki: TUL:n 15-9-v. aluemestaruushallikilpailut
17.2.2024
Pori: 15-9-v. pm-hallikilpailut
16.2.2024
Kalajoki/H: Hallikisat
15.2.2024
Helsinki: Seuraottelu 5
14.2.2024
Mikkeli: Hallitonnit
14.2.2024
Helsinki: Pk. kilpailu
Suomalaistulokset ulkomailta
27.3.2024
Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
23.3.2024
Ii: Testijuoksusarja ja pm-tiejuoksut
23.3.2024
Ii: Testijuoksusarja 6 ja pm-tiejuoksut kaikki
23.3.2024
Toholampi: Toholammin talvijuoksu
23.3.2024
Toholampi: Toholammin talvijuoksu kaikki
24.3.2024
Pajulahti: 15-9-v. pm-hallikilpailut
24.3.2024
Helsinki: Keväthallikilpailut
24.3.2024
Kuortane: 15-9-v. pm-hallikilpailut
23.3.2024
Helsinki: 15-9-v. pm-hallikilpailut Uusimaa
16.3.2024
Kurikka: Heittokilpailut
17.3.2024
Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 2
17.3.2024
Iisalmi: PeeÄssä-luolakisat 1 ja 2 kaikki
17.3.2024
Eckerö: Ungdomsserien 3
15.3.2024
Kalajoki/H: Seiväskisa
16.3.2024
Vantaa: Tiejuoksucup 5
16.3.2024
Vantaa: Tiejuoksucup 5 kaikki
16.–17.3.2024
Helsinki: Helsyn junnuhallikilpailut
17.3.2024
Kotka: 19-9-v. pm-hallikilpailut
17.3.2024
Turku: Palkintokeskuskisa
17.3.2024
Alavus/T: Moukarin talvikisat
2.–3.3.2024
Turku: 13-9-v. pm-hallikilpailut
16.3.2024
Kotka: Kiekon hallimestaruuskilpailut
16.3.2024
Jyväskylä: Junior Indoor Meeting
15.3.2024
Oulu: Ouluhalli Games 5
14.3.2024
Helsinki: Seuraottelu
14.3.2024
Kuopio: PeeÄssän salikisat 4 tulokset puuttuvat
12.3.2024
Kuopio: PeeÄssän salikisat 3 tulokset puuttuvat
13.3.2024
Helsinki: Pk. kilpailu
9.3.2024
Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja
9.3.2024
Mikkeli: Talvijuoksusarja 5
9.3.2024
Mikkeli: Talvijuoksusarja kaikki
9.3.2024
Rovaniemi: Sydänkeskus-talvisarja kaikki
10.3.2024
Helsinki: SAUL:n SM-hallimoniottelut
8.–10.3.2024
Tampere: Tampere Junior Indoor Games
9.3.2024
Espoo/Kam: Klubbmästerskap
6.3.2024
Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
6.3.2024
Vantaa: Luolasprintit 3
5.3.2024
Joensuu: Kiekkokisa
3.3.2024
Helsinki: OP Pohjola Junior GP
4.3.2024
Joensuu: Pk. kilpailut
4.3.2024
Kokkola: Hallikisat
2.3.2024
Espoo/Kam: Paran talvicup
3.3.2024
Espoo/A: Hallijuoksusarja
3.3.2024
Savonlinna: Keväthallikilpailut
2.3.2024
Helsinki: 15-9-v. pm-hallikilpailut
29.2.2024
Helsinki: Seuraottelu 6
24.2.2024
Ii: Testijuoksusarja
24.2.2024
Ii: Ii, Testijuoksusarja 5 kaikki
25.2.2024
Tampere: Hallimaraton kaikki
25.2.2024
Tampere: Hallimaraton
28.2.2024
Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
28.2.2024
Pori: Nuorten aitasprintit
28.2.2024
Jyväskylä: Seiväskisa
27.2.2024
Joensuu: Motonet-kilpailut
24.–25.2.2024
Mustasaari: 22-, 19- ja 17-v. SM-hallikilpailut
25.2.2024
Turku: 13-9-v. pm-hallimoniottelut
24.2.2024
Pori: Karhuhallin keihäs
22.2.2024
Kuopio: PeeÄssän salikisat 2 tulokset puuttuvat
21.2.2024
Helsinki: Pomppu-Ukkojen korkeus
20.2.2024
Kuopio: PeeÄssän salikisat 1 tulokset puuttuvat
19.2.2024
Joensuu: Pk. kilpailut
19.2.2024
Kotka: Ruonalan helmihallikilpailut 2
17.2.2024
Lohja: Talvijuoksusarja 4 kaikki
17.2.2024
Lohja: Talvijuoksusarja 4
16.–18.2.2024
Jyväskylä: SAUL:n SM-hallikilpailut
17.2.2024
Imatra: 3-loikkakisa
18.2.2024
Joensuu: Pituuskilpailu
18.2.2024
Kaustinen: Moukarin SM-talvikilpailut
17.–18.2.2024
Tampere: SM-hallikilpailut
17.2.2024
Helsinki: TUL:n 15-9-v. aluemestaruushallikilpailut
17.2.2024
Pori: 15-9-v. pm-hallikilpailut
16.2.2024
Kalajoki/H: Hallikisat
15.2.2024
Helsinki: Seuraottelu 5
14.2.2024
Mikkeli: Hallitonnit
14.2.2024
Helsinki: Pk. kilpailu